magda ostrowska

Cześć! Mam na imię Magda. Jestem zwykłą, chociaż multipotencjalną dziewczyną, a moją supermocą jest „ponadludzki głód wiedzy”. Odkrywam, sprawdzam, testuję, nieustannie się uczę i kręci mnie ogrom randomowych tematów. Ta mnogość zainteresowań spowodowała, że w życiu robiłam już bardzo wiele, a wszystko to w pogoni za satysfakcją z pracy i zawodowym spełnieniem.

Obecnie jestem szefową Klubu PSC, prowadzę też butikową agencje kreatywną, w której robimy fajne strony, blogi, sklepy i platformy kursowe dla twórców internetowych.

Chociaż Przedsiębiorczość to moje drugie imię, na pierwsze mam Magda. Bądźmy w kontakcie.

NAPISZ DO MNIE!

magda@dopracowani.pl

Follow
  • HOME
  • ZACZNIJ TUTAJ
  • BLOG
  • PODCAST
  • #LubięWiedzieć
  • BLOGOMETAMORFOZA 4.0
  • PREZENTY
  • BIZNES UP!
  • NARZĘDZIA
  • FAJNE BLOGI
  • KURS ONLINE
  • E-BOOK
  • WSPÓŁPRACA
  • PRACOWITY SKLEP
Follow
  • HOME
  • O MNIE
  • BLOG
  • PODCAST
  • #LubięWiedzieć
  • PREZENTY
  • WSPÓŁPRACA
  • MNKB.PL
  • SKLEP

Własna firma czy etat? Czy samozatrudnienie sprawdzi się u każdego?

-
DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH, NA ETACIE
-
18 komentarzy
7 MIN READ

Własna firma czy etat? Przed tym dylematem staje wiele aktywnych zawodowo osób. Aby pomóc odpowiedzieć na to pytanie, zadam inne.

własna firma czy etat
Czy własna firma to dobre rozwiązanie dla każdego?

Oczywiście to pytanie retoryczne.

Wysnuję dzisiaj taką odważną tezę, że z uwagi na panujący trend, otworzyć „coś swojego” chciałaby większość. Czy większość powinna to zrobić? Tego nie wiem, bo nie znalazłam sensownych badań w tym temacie, ale zdecydowanie wiem, że nie każdy powinien.
Kto zatem, moim zdaniem powinien pozostać na etacie i tam planować swój rozwój oraz podbój świata? Ewentualnie w tym względnie stabilnym środowisku nabyć kompetencje, które wykorzysta we własnej firmie bez większych, negatywnych konsekwencji w postaci utraty płynności finansowej?

własna firma czy etat

10 sylwetek osób, dla których własna firma NIE JEST optymalnym rozwiązaniem

własna firma czy etat

1. Dla osób, które nie mają kompetencji przywódczych i organizacyjnych

We własnej firmie zorganizować trzeba wszystko. Ofertę. Klientów. Strategię marketingową. Współpracowników. Pieniądze. Realizację projektu. Nową ofertę. Nowych klientów. Nową strategię marketingową…to naprawdę nigdy się nie kończy. Jeżeli zatem nie masz kompetencji przywódczych, jeżeli wolisz wykonywać konkretne czynności zamiast tworzyć strategie – lepiej będzie ci na etacie, gdzie będziesz miała swojego przełożonego, wyznaczającego konkretne zadania do realizacji.

2. Dla osób, które lubią finansową przewidywalność czyli chcą wiedzieć kiedy i ile wpłynie na ich konto

Jeżeli nie masz oszczędności, które poza zabezpieczeniem potrzeb życiowych, pozwolą ci na promocję nowej działalności i pozyskanie pierwszych klientów – z regularnymi wpływami na starcie działalności, może być ciężko. Co więcej nawet później, nie jest lepiej. Dlaczego? Bo wiele firm nie płaci w terminie, za to ty będziesz miała obowiązek zapłaty w terminie podatku, ZUSu i in. zobowiązań finansowych. Stąd tylko krok od utraty płynności finansowej, że już o całkowitym braku bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej nie wspomnę.

3. Dla osób, które nie potrafią zarządzać finansami

Jeżeli jesteś rozrzutna i masz w zwyczaju wydawać wszystkie posiadane pieniądze bez uwzględniania jakichkolwiek rezerw, mogą pojawić się problemy z wypłacalnością. Choćby większość klientów płaciła w terminie i miałabyś nieprzerwany dopływ nowych klientów, w końcu i tak któryś w terminie nie zapłaci. A ZUS, US czy VAT nie poczekają. Bez umiejętnego zarządzania finansami firmy rośnie ryzyko niepowodzenia.
Oczywiście można się tego nauczyć. A najbezpieczniej uczyć się pracując na etacie, dopiero gdy temat ogarniemy – założyć własną firmę. Konsekwencje nauki będąc „na swoim”, mogą być wyjątkowo bolesne.

4. Dla osób, których podstawową motywacją do pracy są pieniądze

We własnej firmie można zarobić ogromne pieniądze i to jest super. Ale. O ile nie masz podpisanych stałych umów o współpracę, wysokość wpływów jest mocno zmienna, i co wtedy?  Bo ja to widzę tak.
Brak przychodów = brak motywacji = brak pracy = brak nowych klientów = brak przychodów = brak firmy.

5.  Dla osób, które nie mają wypracowanej samodyscypliny

We własnej firmie jesteś swoim szefem, to oczywiste. Zatem tylko ty możesz mobilizować się do pracy. A prowadzenie własnej firmy to niełatwa sztuka. Wymaga naprawdę żelaznej konsekwencji, samodyscypliny, determinacji i silnej motywacji wewnętrznej, która pomoże ci przetrwać w kryzysie. A ten nastąpi. Szybciej niż myślisz. Gdy klient nie zapłaci w terminie. Gdy klient zrezygnuje ze współpracy, bo nie będziecie potrafili się porozumieć. Gdy konkurencja zacznie zaniżać ceny. Gdy ktoś zacznie ci podkradać pomysły. Gdy zarwiesz noc z Netflixem, a poźniej następną i następną przez co rano pomyślisz, że olewasz, dzisiaj nie pracujesz – bo możesz. Posypią się terminy, posypią się zlecenia. Posypie się firma.
Na marginesie dodam, że to umiejętność, którą też musiałam w sobie wypracować pomimo wielkiego uwielbienia dla nicnierobienia więc chyba każdy może. Kwestia priorytetów.

6. Dla osób, które nie mają empatii

Podstawą  biznesu, o czym przekonuje się każdy przedsiębiorca, a w co nie wierzy nikt, kto sam nie prowadzi firmy – jest rozwiązanie problemu klienta. Dzięki temu swoim produktem/usługą możesz wykreować realną potrzebę lub odpowiedzieć na już zastaną. Osoba, która nie ma w sobie ani odrobiny empatii i zrozumienia, nie będzie potrafiła dostrzec problemów swojej grupy docelowej aby zaproponować rozwiązanie. A jeżeli dodatkowo ma wybujałe ego to o sukces tym trudniej.

7. Dla osób, które nie lubią innych ludzi

Niezależnie czy jest się ekstra- czy introwertykiem można lubić ludzi lub nie. Jeżeli uważasz, że każdy (naturalnie poza tobą) jest beznadziejny, nie zna się i ty sama wiesz najlepiej, to możesz mieć problem. Bo firma to ludzie, zarówno w postaci klientów, jak i współpracowników czy podwykonawców. Warto potrafić się porozumieć i jeszcze czerpać z tego przyjemność.

8. Dla osób, które nie potrafią organizować sobie czasu pracy i lubią pracować od-do

We własnej firmie, zwłaszcza na początku, kiedy jesteś w fazie wzrostu, pracuje się dużo. Dużo więcej niż na etacie. A czas pracy trzeba sobie zorganizować samemu. Jeżeli więc prokrastynacja to twoje drugie imię, a i zebrać się do pracy nie jest łatwo bez zewnętrznej motywacji w postaci szefa nad głową – może być problem z utrzymaniem firmy.
Oczywiście, podobnie jak zarządzania finansami, tego też można się nauczyć. Ale może warto przy okazji projektów realizowanych równolegle z etatową pracą, zamiast od razu we własnej firmie, hę? Do rozważenia.

9. Dla osób, które nie lubią zmian

Prawda jest taka, że w biznesie wszystko się zmienia. Co więcej jest to wręcz pożądane, w przeciwnym razie firma się nie rozwija. Z tego też powodu do prowadzenia własnej firmy wspaniale nadają się osoby z multipotencjałem, które ze zmianą są oswojone jak nikt inny. Tylko będąc otwartym na zmiany, jesteś w stanie odpowiednio szybko reagować na nadarzającą się okazje i wykorzystać możliwości, których inni, być może nawet nie dostrzegą. A dokładnie w ten sposób buduje się swoją przewagę rynkową.

10. Dla osób, które nie są ukierunkowane na cel

Jeżeli nie potrafisz wyznaczać celów, a później konsekwentnie ich realizować – tak krok po kroku, niezależnie od niesprzyjających okoliczności – to możesz mieć problem z wdrażaniem swoich pomysłów i w konsekwencji rozwojem firmy. Ponownie temat do ogarnięcia. Najlepiej przed ostateczną decycją „odchodzę na swoje”.
zarządzanie projektami
własna firma czy etat

i fajnie

Nie wiem czy odnalazłaś w powyższej liście siebie, ale chcę ponownie podkreślić jeden fakt. To nie jest tak, że tylko własny biznes jest fajny, a praca w korporacji  jest zła. Na etacie też może być fajnie, o ile tylko weźmiesz sprawy w swoje ręce i zamiast szukać, znajdziesz lepszą czyt. wymarzoną pracę.
I niech dzieje się magia.
with L O V Ę
magda

Masz wśród swoich znajomych, które zastanawiają się nad założeniem własnej działalności, udostępnij↓ Dziękuję!
FacebookTwitterBEZECEŃSKIE MAILE

Tagi
BIZNES
ETAT
FIRMA
KORPORACJA
PIENIĄDZE
PRACA
SAMOOCENA
SAMOZATRUDNIENIE
START-UP
WŁASNA FIRMA
← WCZEŚNIEJSZE
Jak znaleźć pracę? – bo nie sztuką jest szukać, sztuką jest znaleźć
PÓŹNIEJSZE →
Błąd, a brak profesjonalizmu

Magda Ostrowska

Mam na imię Magda, jestem zwykłą, chociaż multipotencjalną dziewczyną. Nie lubię się ograniczać, dlatego tego nie robię, a zamiast jednego zawodu – mam, co najmniej pięć. Jestem graficzką, blogerką, menadżerką projektów, HRabiną i trenerką biznesu, dałam więc sobie prawo do mądrowania i pokazuję, że naprawdę można, czerpać przyjemność z wykonywanej pracy. Hmm. Hmm. Mhm.

18 Komentarze

on Własna firma czy etat? Czy samozatrudnienie sprawdzi się u każdego?.
  1. Ewa Wróblewska
    12 czerwca 2018 @ 22:07
    -
    Odpowiedz

    Prowadzenie własnego biznesu jest, moim zdaniem, sporym mistrzostwem, na który ją nie potrafię się zdobyć.
    Ciekawy artukul

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      13 czerwca 2018 @ 10:06
      -
      Odpowiedz

      A jesteś Ewa aktywna zawodowa?

  2. Jagoda
    13 czerwca 2018 @ 09:33
    -
    Odpowiedz

    Ciekawy artykuł, kiedyś myślałam, że prowadzenie sklepu czy hurtowni z odzieżą jest banalne. Teraz wiem, że nie.

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      13 czerwca 2018 @ 10:08
      -
      Odpowiedz

      A z czym największe trudności Cię dopadają?

  3. Monika
    13 czerwca 2018 @ 09:48
    -
    Odpowiedz

    Tekst sprowadzający do parteru wszystkich marzycieli, którym wydaje się, że wystarczy dostać dotację z Unii i reszta sama się zrobi, a będąc samym sobie szefem jest lekko, fajnie i przyjemnie. Owszem własna działalność jest na prawdę świetną sprawą i sama chciałabym się jej kiedyś doczekać,ale tak jak napisałaś jest wiele spraw do przemyślenia, nauczenia się i zorganizowania. A potem to jeszcze praca, praca i jeszcze raz praca i po jakimś czasie można zbierać żniwo…

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      13 czerwca 2018 @ 10:09
      -
      Odpowiedz

      Zecydowanie. A czym chciałabyś się zajmować Monika w ramach tej działalności?

  4. Piotr Szostak
    13 czerwca 2018 @ 17:51
    -
    Odpowiedz

    Wychodz, że nie należę do żadnej z 10 grup osób, o których piszesz.

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      14 czerwca 2018 @ 10:16
      -
      Odpowiedz

      Wychodzi na to, że własna działalność to Twoja droga 🙂 A prowadzisz Piotrek własną firmę?

      • Piotr Szostak
        14 czerwca 2018 @ 19:27
        -
        Odpowiedz

        Jeszcze nie, ale podążam w tym kierunku. Dość wolno, ale jednak.

        • Magda Ostrowska | Dopracowani
          15 czerwca 2018 @ 10:20
          -
          Odpowiedz

          I słusznie, bo to nie wyścigi. Powodzenia! 🙂

          • Piotr Szostak
            15 czerwca 2018 @ 11:24
            -

            Dziękuję.

  5. Strojne Szaleństwa
    15 czerwca 2018 @ 23:20
    -
    Odpowiedz

    Naprawdę wartościowy artykuł, nie dość, że przydatny, to jeszcze mądry i wnikliwy! Nie sądziłam, że poradnictwo biznesowe (że tak to nazwę własnymi słowami 😉 może być tak głębokie. Super, podoba mi się takie podejście do człowieka! Widać, że znasz się na tym, o czym piszesz i w dodatku to lubisz! Pozdrawiam serdecznie!

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      16 czerwca 2018 @ 12:11
      -
      Odpowiedz

      To prawda bardzo lubię, a czerpię przede wszystkim z doświadczenia więc to też mam wrażenie jest fajne, bo przekazuję wiedzę praktyczną, a nie teoretyczną 🙂

      • Strojne Szaleństwa
        16 czerwca 2018 @ 15:28
        -
        Odpowiedz

        I to się czuje!

  6. Kosmetolog Marta
    20 czerwca 2018 @ 10:24
    -
    Odpowiedz

    Powiem szczerze, że dość mocno zamieszałaś mi w głowie tym wpisem. Myślałam o własnej firmie ale czytając Twoje punkt, prawie w każdym się odnalazłam.

    U mnie istnieje jeszcze opcja posiadania „swojej firmy” po godzinach etatowych więc to chyba jest najlepsze rozwiązanie 🙂

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      20 czerwca 2018 @ 16:36
      -
      Odpowiedz

      Absolutnie jestem zwolenniczką pracy na etacie i równoległego rozwijania firmy, tak długo, jak tylko siły i czasu wystarczy. Na sporo rzeczy można się wówczas przygotować bez noża na gardle spowodowanego presją generowania przychodów.

  7. Monika Juniewicz
    21 czerwca 2018 @ 15:10
    -
    Odpowiedz

    Zdecydowanie się zgadzam z tymi sylwetkami – bardzo fajnie to opisałaś. Jedyna mała uwaga to, że większości rzeczy, które wymieniłaś można się na szczęście nauczyć.
    Ale zgadzam się z tym, że nie każdy odnajdzie się w roli człowieka-orkiestry, czyli przedsiębiorcy 🙂

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      27 czerwca 2018 @ 20:03
      -
      Odpowiedz

      Tak, absolutnie dlatego właśnie zachęcam do równoległej pracy na etacie i rozwijania firmy, bo można wówczas bez większego ryzyka nabywać przedsiębiorcze kompetencje 🙂

POROZMAWIAJMY

Bardzo najbardziej chcę poznać Twoje zdanie w temacie. Zostaw komentarz.

Click here to cancel reply

Poczekaj...
Opublikuj

Polecam także

Tego nie możesz pominąć

Bezkonkurencyjnie bez konkurencji czy konkurencyjnie na jej tle, jak wolisz?

Posted by Magda Ostrowska

Konkurencja to punkt odniesienia dla twoich poczynań biznesowych. Wolisz zatem by twój biznes był bezkonkurencyjny bez konkurencji czy konkurencyjny na jej …

Czytaj →
DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH
7 MIN READ

Jak napisać CV + szablon do pobrania

Posted by Magda Ostrowska

Jak napisać CV? Przybywam z pomocą. Wczoraj, swoją oficjalną premierę miał szablon CV, który możecie otrzymać w podziękowaniu za zapisanie się …

Czytaj →
DO POBRANIA, NA ETACIE
12 MIN READ

Korpoświat nie taki straszny jak go malują

Posted by Magda Ostrowska

Praca w korporacji. Dla jednych marzenie dla innych udręka. Internet nafaszerowany jest historiami osób, które odeszły z etatu aby prowadzić własny biznes. Sama …

Czytaj →
NA ETACIE
11 MIN READ

BEZECEŃSKI NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ I URUCHOM LAWINĘ BEZECEŃSKICH MAILI

Linki afiliacyjne

Niektóre linki na blogu, mogą być linkami afiliacyjnymi. Nie lubię ściemniać dlatego dotyczy to tylko produktów, które znam i gorąco polecam. Ich kliknięcie nie powoduje zakupu, a jedynie przenosi na stronę, gdzie możesz go dokonać – po cenie niższej lub regularnej, nigdy wyższej. Ku ogólnej szczęśliwości.

Prawa autorskie

Wszystkie teksty są mojego autorstwa – jeżeli zatem chcesz skorzystać, zapytaj. Jest szansa, że się nie zgodzę, ale pytać zawsze warto. Natomiast z grafik prezentowych możesz swobodnie korzystać na swój użytek czyt. nie są na sprzedaż. with L O V Ę


Mój blog korzysta z plików cookies. Sprawdź zasady korzystania i moją Politykę Prywatności.

 

©2016-2020 Dopracowani. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wdrożenie: Monkey Business | mnkb

Własna firma czy etat? Czy samozatrudnienie sprawdzi się u każdego?
Facebook
Online Reputation Management
X
Zamień swoje pomysły w realny plan działania i zrealizuj je – skutecznie! Teraz kupując mojego eBooka o zarządzaniu projektami, Audiobook otrzymasz w prezencie
ODBIERZ AUDIOBOOK W PREZENCIE
Kocham ciastka, pączki i inne słodkości więc i blog Dopracowani jest ich pełen. Inaczej mówiąc wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę. Więcej