magda ostrowska

Cześć! Mam na imię Magda. Jestem zwykłą, chociaż multipotencjalną dziewczyną, a moją supermocą jest „ponadludzki głód wiedzy”. Odkrywam, sprawdzam, testuję, nieustannie się uczę i kręci mnie ogrom randomowych tematów. Ta mnogość zainteresowań spowodowała, że w życiu robiłam już bardzo wiele, a wszystko to w pogoni za satysfakcją z pracy i zawodowym spełnieniem.

Obecnie jestem szefową Klubu PSC, prowadzę też butikową agencje kreatywną, w której robimy fajne strony, blogi, sklepy i platformy kursowe dla twórców internetowych.

Chociaż Przedsiębiorczość to moje drugie imię, na pierwsze mam Magda. Bądźmy w kontakcie.

NAPISZ DO MNIE!

magda@dopracowani.pl

Follow
  • HOME
  • ZACZNIJ TUTAJ
  • BLOG
  • PODCAST
  • #LubięWiedzieć
  • BLOGOMETAMORFOZA 4.0
  • PREZENTY
  • BIZNES UP!
  • NARZĘDZIA
  • FAJNE BLOGI
  • KURS ONLINE
  • E-BOOK
  • WSPÓŁPRACA
  • PRACOWITY SKLEP
Follow
  • HOME
  • O MNIE
  • BLOG
  • PODCAST
  • #LubięWiedzieć
  • PREZENTY
  • WSPÓŁPRACA
  • MNKB.PL
  • SKLEP

Jak wyróżnić się na rynku pracy? Część 2: Rozmowa kwalifikacyjna

-
NA ETACIE
-
15 komentarzy
4 MIN READ

Rozmowa kwalifikacyjna to znak, że pozytywnie przeszłaś etap selekcji aplikacji. Czas na tę trudniejszą część. Wyróżnienie się spośród innych, zaproszonych kandydatów.

Kiedy jeszcze pracowałam w korporacji przeprowadziłam ogrom rozmów rekrutacyjnych i gdy tak sięgam pamięcią, kto dostał pracę albo co najmniej, był brany pod uwagę na etapie finalnej decyzji, to osoby, które znały swoją wartość na rynku pracy, a rozmowa z nimi była rozmową, a nie monologiem. Tylko tyle i aż tyle. Jak to osiągnąć?
rozmowa kwalifikacyjna

mów otwarcie o swoich sukcesach i porażkach

Tak jak napisałam, bardzo pozytywnie odbierane są osoby, które znają swoją wartość na rynku pracy. Do czego to się sprowadza? Do świadomości swoich sukcesów i porażek. Te pytania, w różnej formie, padają w zasadzie zawsze i dlatego ZAWSZE dziwi mnie, że osoby szukające pracy, nie są w stanie spojrzeć obiektywnie na przebieg swojej dotychczasowej kariery zawodowej i konkretnie, rzeczowo, z argumentami i przykładami przedstawić swoją sylwetkę zawodową.
Jeżeli należysz do tej grupy osób, naprawdę nie zwlekaj już dłużej tylko ogarnij temat. Każdy z nas ma na swoim koncie sukcesy i porażki, jest w czymś mocniejszy, a coś stanowi słaby punkt – przygotuj się na te pytania, bo tylko świadomość luk kompetencyjnych, pomoże ci je uzupełnić. Wiem o tym ja, wie i twój potencjalny pracodawca.
rozmowa kwalifikacyjna

zadawaj pytania

Oh jak to miło porozmawiać fajnie z kandydatem. Aby to było możliwe pamiętaj, że nie możesz tylko odpowiadać na pytania, zadawaj też swoje. Pod koniec każdej rozmowy, pada pytanie o pytania i bardzo często (zbyt często) można wówczas usłyszeć: nie mam pytań, chyba już wszystko wiem. A gdyby tak zapytać:
  • o przebieg rekrutacji – Jakie są dalsze etapy rekrutacji?
  • o swoje szanse – Jak po dzisiejszej rozmowie ocenia Pan/Pani moje szanse na udział w kolejnym etapie?
  • o zespół – Jak duży jest zespół, w którym miałabym pracować i w jakich przykładowych projektach brał udział?
  • o możliwości rozwoju/ścieżki karier – Czy przewidujecie możliwość awansu? Czy organizujecie jakieś szkolenia dla swoich pracowników? Jak wygląda ścieżka kariery na tym stanowisku? 
rozmowa kwalifikacyjna

daj sie zapamiętać

Prawda jest taka, że w wielu firmach nie jest wymagane zdjęcie w CV, a w niektórych jest wręcz wyraźna informacja aby go nie wysyłać, co akurat uważam za doskonała praktykę. Nie zmienia to jednak faktu, że utrudnia to zapamiętanie kandydata. Ogólnie nawet jeśli jest zdjęcie w CV w zasadzie przez całą rozmowę kwalifikacyjną HRabiny starają się wyłapać, jak najwięcej elementów wyróżniających cię spośród pozostałych kandydatów.
Jeżeli bardzo odstajesz kompetencjami na pewno będzie to łatwiejsze, w większości jednak na ogłoszenie odpowiadają osoby o kompetencjach zbliżonych – warto więc pomyśleć o innych sposobach na wyróżnienie. I tak. Na pewno zacznij od CV, bo wzór CV z odrobiną koloru pozytywnie wyróżni się na tle innych – w większości białych.
Pomyśl również o jakimś charakterystycznym elemencie ubioru, który założysz na rozmowę kwalifikacyjną. Może jakaś przypinka, albo spinka we włosach lub kolczyki. Tu nie chodzi o to by być ekscentrykiem, po prostu załóż coś niewielkiego, co robi wielkie wrażenie, a co ułatwi HRabinie zapamiętanie ciebie jako kandydatki.
Szablon CV
rozmowa kwalifikacyjna

bądź szczera

Bardzo dużą wagę HRabiny przypisują szczerości, uczciwości i transparentności. Nie lubią gdy ktoś ściemnia, koloryzuje, albo „pływa po temacie” zamiast odpowiadać konkretnie i rzeczowo. I ja już pomijam fakt, że ściemę można wyczuć, HRabiny po prostu mają swoje sposoby na wykrycie kłamstwa. Jak to robią?
Najczęściej są to pytania dokładnie o to samo, choć formułowane inaczej (tzw. pytania kontrolne) lub dopytywanie o praktyczny aspekt wymienionych kompetencji. A przyłapana na kłamstwie jesteś w zasadzie zdyskwalifikowana. Bo czy ktoś z nas, w życiu prywatnym czy zawodowym lubi otaczać się osobami, którym nie ufa? No właśnie.
rozmowa kwalifikacyjna

.

Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą ci zdobyć wymarzoną pracę, a już za tydzień opowiem o tym jak się wyróżnić wśród współpracowników i zwiększyć swoje szanse na awans czy podwyżkę.
with L O V Ę
magda

 

116

FacebookTwitterBEZECEŃSKIE MAILE

Tagi
CELE ZAWODOWE
KARIERA
KORPORACJA
PIENIĄDZE
PRACA
ROZMOWA REKRUTACYJNA
TIPS&TRICS
← WCZEŚNIEJSZE
Jak odnieść sukces?
PÓŹNIEJSZE →
Tego nie ucz się na starcie swojej działalności od Google, Apple i Facebooka

Magda Ostrowska

Mam na imię Magda, jestem zwykłą, chociaż multipotencjalną dziewczyną. Nie lubię się ograniczać, dlatego tego nie robię, a zamiast jednego zawodu – mam, co najmniej pięć. Jestem graficzką, blogerką, menadżerką projektów, HRabiną i trenerką biznesu, dałam więc sobie prawo do mądrowania i pokazuję, że naprawdę można, czerpać przyjemność z wykonywanej pracy. Hmm. Hmm. Mhm.

15 Komentarze

on Jak wyróżnić się na rynku pracy? Część 2: Rozmowa kwalifikacyjna.
  1. Adam Zamoyski
    25 czerwca 2018 @ 19:09
    -
    Odpowiedz

    Z tej szczerości to jest tyle, że jak się powie że chce się być już PMem, bo na karku w pytę doświadczenia, to na DevOpsa na którego się kandyduje już człowieka nie przyjmą. Także może lepiej zweryfikować informacje z artykułu, bo jest mocno odrealniony i niezgodny z faktycznym funkcjonowaniem rekrutacji.

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      25 czerwca 2018 @ 21:33
      -
      Odpowiedz

      Rozumiem Adam, że opierasz komentarz na własnych doświadczeniach, tylko że to nie ma odzwierciedlenia w standardach większości. Zatem. Podtrzymuje.

      • Adam Zamoyski
        26 czerwca 2018 @ 09:30
        -
        Odpowiedz

        Rozumiem, że przechodziłaś większość rekrutacji i masz dane prosto z rynku? Bo ja tak. Pytanie pozostaje skąd bierzesz swoje informacje, bo jak dla mnie one nie są prosto z polskiego rynku…

        • Magda Ostrowska | Dopracowani
          26 czerwca 2018 @ 10:04
          -
          Odpowiedz

          Nie Adamie, choć brać udział w rekrutacjach lubię, bo chcę znać dwie strony tego medalu to po prostu z racji swojego doświadczenia zawodowego, znam branżę i jej przedstawicieli oraz obowiązujące standardy.

          Twojej butności natomiast wyjątkowo nie ufam. Brałeś udział w większości rekrutacji? To właśnie jakby potwierdza, że chyba nie wiesz o czym piszesz.

          Jeszcze raz podkreślam, że Twoje doświadczenia, choćby bardzo bogate statystycznie nie mają znaczenia dla większości.

          • Adam Zamoyski
            26 czerwca 2018 @ 10:07
            -

            Aha, czyli większość rekrutacji nie mówi o większości rekrutacji – gratuluję k…y z logiki. Zatem wytłumacz skąd są twoje dane, bo wg mnie zupełnie one nie pasują do rynku, a są tylko marną próbą naciągnięcia rzeczywistości do treści artykułu. Nieudaną zresztą.

          • Magda Ostrowska | Dopracowani
            26 czerwca 2018 @ 10:20
            -

            Adam zachowujesz się w sposób napastliwy, niemerytoryczny i wpadłeś tu przez przypadek. Chyba sam rozumiesz, że dalsza dyskusja nie ma sensu.

  2. Laura LR
    25 czerwca 2018 @ 19:24
    -
    Odpowiedz

    Szczerosc o takk popieram 🙂

  3. DookolaPracy
    25 czerwca 2018 @ 20:23
    -
    Odpowiedz

    Ciekawy wpis, i dobre porady. Widzę, że podobna seria do naszej (Łukasz)

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      25 czerwca 2018 @ 21:34
      -
      Odpowiedz

      Też macie o wyróżnieniu się? Podobne spostrzeżenia?

      • DookolaPracy
        1 lipca 2018 @ 15:58
        -
        Odpowiedz

        @magdadopracowani:disqus Magda, mamy serię o CV, to bodajże chyba pierwsza część u Ciebie 🙂 I aktualnie mocno idziemy w tematy rozmowy kwalifikacyjnej, CV, negocjowania wynagrodzenia 😉 (Łukasz) Fajnie, że o tym piszesz, bo to jest baaardzo przydatne dla ludzi. Którzy nie potrafią albo brak im zapału lub po prostu czasu, aby się zapoznać z takimi tematami

  4. Paulina z rozwiniecie.pl
    25 czerwca 2018 @ 21:38
    -
    Odpowiedz

    Pamiętam, że kiedyś największy kłopot sprawiały mi pytania o największy sukces i największą porażkę, ale po kilku takich doświadczeniach wiem już, że idąc na rozmowę warto tak po prostu mieć przygotowaną jedną opowieść na każdą z powyższych kategorii i tyle 🙂 Wiadomo, że takie pytania padną, więc trzeba się na nie przygotować i już ;)) I zdecydowanie zgadzam się z tym, że warto mieć przygotowane pytania do rekruterów. To też pokazuje, że nie ustawiamy się w trakcie rozmowy na pozycji przesłuchiwanego! Bo przecież w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej potencjalny pracodawca sprawdza nas jako kandydatów na stanowisko, ale my też sprawdzamy w tym samym czasie pracodawcę 😀

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      25 czerwca 2018 @ 21:49
      -
      Odpowiedz

      Otóż w punkt. Szkoda, że kandydaci często o tym zapominają, chociaż to chyba kwestia przykrej praktyki, gdzie ludzie nadal szukają pracy, gdy muszą, a wówczas przyjmują wszystko, bo dochodzi do tego desperacja zw. z brakiem pracy i dochodów.

  5. Ewelina | W poszukiwaniu
    26 czerwca 2018 @ 08:11
    -
    Odpowiedz

    Ja na rozmowie muszę być szczera, bo sciemnianie mi nie wychodzi. ALE znam wiele historii, w których ktoś dostał pracę właśnie na kłamstwie. A, że to życie, a nie film… to już pracuje kilka stanowisk dalej. To mnie zawsze zastanawia.

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      26 czerwca 2018 @ 08:32
      -
      Odpowiedz

      Mnie nawet tak nie zastanawia, bo są też tacy co kradną i zapewne pieniędzy mają o wiele więcej, niż statystyczny Kowalski żyjący uczciwie. Tak to już jest, że są pewne drogi na skróty.

      A pomijając uczciwość (jak pisałam na wagę złota) to kwestia ryzyka, bo jeśli zostanie się na kłamstwie przyłapanym to tracimy szanse na pracę, jeżeli nie – gratuluję „sukcesu”.

  6. Po prostu MAMA
    1 września 2018 @ 20:55
    -
    Odpowiedz

    Rozmowa taka już dawno za mną, ale korzystała z wielu podobnych wskazówek

POROZMAWIAJMY

Bardzo najbardziej chcę poznać Twoje zdanie w temacie. Zostaw komentarz.

Click here to cancel reply

Poczekaj...
Opublikuj

Polecam także

Tego nie możesz pominąć

Satysfakcja z pracy? To możliwe!

Posted by Magda Ostrowska

Chcesz mieć satysfakcję z pracy i zarabianych pieniędzy? Każdy chce. Ale. Nie każdy ją osiąga. Na szczęście ty możesz. Na wstępie, musisz …

Czytaj →
DLA BLOGEREK, DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH, NA ETACIE
4 MIN READ

Pożegnania nastał czas

Posted by Magda Ostrowska

Spokojnie, spokojnie to nie ja będę się żegnała. To ty pożegnasz się z frustracją, niezadowoleniem, brakiem motywacji i wypaleniem spowodowanym pracą, …

Czytaj →
NA ETACIE, POLECANE
8 MIN READ

Po trupach do celu

Posted by Magda Ostrowska

Po trupach do celu można iść niezależnie od formy zatrudnienia. Jednak z uwagi na specyfikę i możliwości awansów jest to praktyka …

Czytaj →
NA ETACIE, ROZWOJOWNIA
5 MIN READ

BEZECEŃSKI NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ I URUCHOM LAWINĘ BEZECEŃSKICH MAILI

Linki afiliacyjne

Niektóre linki na blogu, mogą być linkami afiliacyjnymi. Nie lubię ściemniać dlatego dotyczy to tylko produktów, które znam i gorąco polecam. Ich kliknięcie nie powoduje zakupu, a jedynie przenosi na stronę, gdzie możesz go dokonać – po cenie niższej lub regularnej, nigdy wyższej. Ku ogólnej szczęśliwości.

Prawa autorskie

Wszystkie teksty są mojego autorstwa – jeżeli zatem chcesz skorzystać, zapytaj. Jest szansa, że się nie zgodzę, ale pytać zawsze warto. Natomiast z grafik prezentowych możesz swobodnie korzystać na swój użytek czyt. nie są na sprzedaż. with L O V Ę


Mój blog korzysta z plików cookies. Sprawdź zasady korzystania i moją Politykę Prywatności.

 

©2016-2020 Dopracowani. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wdrożenie: Monkey Business | mnkb

Jak wyróżnić się na rynku pracy? Część 2: Rozmowa kwalifikacyjna
Facebook
Online Reputation Management
X
Zamień swoje pomysły w realny plan działania i zrealizuj je – skutecznie! Teraz kupując mojego eBooka o zarządzaniu projektami, Audiobook otrzymasz w prezencie
ODBIERZ AUDIOBOOK W PREZENCIE
Kocham ciastka, pączki i inne słodkości więc i blog Dopracowani jest ich pełen. Inaczej mówiąc wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę. Więcej