magda ostrowska

Cześć! Mam na imię Magda. Jestem zwykłą, chociaż multipotencjalną dziewczyną, a moją supermocą jest „ponadludzki głód wiedzy”. Odkrywam, sprawdzam, testuję, nieustannie się uczę i kręci mnie ogrom randomowych tematów. Ta mnogość zainteresowań spowodowała, że w życiu robiłam już bardzo wiele, a wszystko to w pogoni za satysfakcją z pracy i zawodowym spełnieniem.

Obecnie jestem szefową Klubu PSC, prowadzę też butikową agencje kreatywną, w której robimy fajne strony, blogi, sklepy i platformy kursowe dla twórców internetowych.

Chociaż Przedsiębiorczość to moje drugie imię, na pierwsze mam Magda. Bądźmy w kontakcie.

NAPISZ DO MNIE!

magda@dopracowani.pl

Follow
  • HOME
  • ZACZNIJ TUTAJ
  • BLOG
  • PODCAST
  • #LubięWiedzieć
  • BLOGOMETAMORFOZA 4.0
  • PREZENTY
  • BIZNES UP!
  • NARZĘDZIA
  • FAJNE BLOGI
  • KURS ONLINE
  • E-BOOK
  • WSPÓŁPRACA
  • PRACOWITY SKLEP
Follow
  • HOME
  • O MNIE
  • BLOG
  • PODCAST
  • #LubięWiedzieć
  • PREZENTY
  • WSPÓŁPRACA
  • MNKB.PL
  • SKLEP

Błąd, a brak profesjonalizmu

-
ROZWOJOWNIA
-
21 komentarzy
4 MIN READ

Każdy ma prawo do popełniania błędów. Słownie: każdy. I to niezależnie od doświadczenia czy posiadanych kompetencji. Czym zatem różni się błąd od braku profesjonalizmu?

Gdy jakiś czas temu napisałam o częstym błędzie początkujących przedsiębiorców wiele osób, doszukiwało się znaku równości między błędem, a brakiem profesjonalizmu. Na próżno. Popełniane błędy świadczą o tym, że działasz, bo szczerze wierzę, że tylko ten nie popełnia błędu, kto nic nie robi. Czym zatem różni się błąd od braku profesjonalizmu? To proste. Postawą.

błąd

Błąd od braku profesjonalizmu najłatwiej odróżnić reakcją na zaistniałą sytuację.
Jeżeli pomimo popełnionego błędu, chcesz i potrafisz go naprawić, przyznać się do winy i ponieść konsekwencje, bingo. Jesteś profesjonalistką. Po prostu popełniłaś błąd. Zdarza się najlepszym.
Niech za przykład posłuży Krzysiek Gonciarz podczas premiery swojego sklepu internetowego Naeba, który popełnił błąd na etapie komunikacji marketingowej, za co spotkał się z ogromną falą krytyki, a mimo to potrafił przyznać się do błędu i przeprosić.
Inny przykład to marka Green Caffè Nero, którą bardzo cenię za podejście do tematu pracy klientów w jej kawiarniach o czym jeszcze napiszę, a w której doszło ostatnio do serii zatruć. Reakcją na zaistniałą sytuację nie było zbagatelizowanie problemu czy bardzo wymowne milczenie, jak to wielu ma w zwyczaju, tylko wzięcie odpowiedzialności za swój błąd. Wyrazem tego było nagranie z oświadczeniem i przeprosinami Prezesa firmy, Adama Ringera.
W obu przypadkach mamy do czynienia z błędami i to na odmiennych, względem siebie podłożach, a jednak w obu przykładach nie możemy odmówić profesjonalizmu i fajnego sposobu wyjścia z trudnej wizerunkowo sytuacji. Zgodzisz się ze mną?

brak profesjonalizmu

Jeżeli natomiast idziesz w zaparte, odwracasz kota ogonem, szukasz winy w okolicznościach i słabej pogodzie zamiast w sobie, po prostu dowodzisz swojego braku profesjonalizmu.
Nie udało ci się oddać projektu w terminie, bo popsuł ci się komputer? To nadal twój błąd, nie komputera. To ty powinnaś uwzględnić taką ewentualność i przygotować plan B. Temu właśnie służy czarna wizja czyli moja ulubiona strategia projektowa, którą serdecznie polecam, bo skutecznie pomaga ustrzec się przed błędami wynikającymi z nagłych (ale na szczęście przewidzianych) okoliczności.
zarządzanie projektami
„Nie lubię planować, bo to zabija spontaniczność, a i tak wszystkiego nie przewidzę” – bardzo często to słyszę, a co z tym związane i plan B nie jest możliwy do przygotowania. Stąd naprawdę niewielki krok od potknięcia. To wizerunkowy samobój, którego konsekwencje mogą być bardzo mierzalne – jeżeli prowadzisz własną firmę, najczęściej wyrażone w złotówkach, a konkretnie w ich braku.

wyciąganie wniosków

Czy to oznacza, że każdy błąd musisz publicznie eksponować, co wręcz może doprowadzić do jego eskalacji? Bynajmniej. Dla odmiany posłużę się swoim przykładem.
W mojej pracy jestem swoim najsurowszym krytykiem, chyba nikt nie oczekuje ode mnie więcej niż ja sama. Dlatego to, co dla mnie najtrudniejsze to przyznanie sie do błędu przed samą sobą. Ale robię to. Za każdym razem, gdy nawalę, nie uwzględnię, nie przygotuję się, źle skalkuluję, choćby nikt inny tego nie dostrzegł.
biznes plan
I wyznam ci w skrytości, że taki rachunek sumienia ma w zasadzie same plusy. Fakt. Ego nieco ucierpli, ale taka refleksja pomaga wyciągać wnioski z popełnionych błędów i unikać podobnych w przyszłości. To nauka przez doświadczenie w czystej postaci.

profesjonalizm

Zatem gdy następnym razem błąd popełnisz (a popełnisz na pewno, jak każdy), niezależnie czy publiczny, czy wewnętrzny – weź za niego odpowiedzialność, ponieś te konsekwencje, wyciągnij wnioski, a gwarantuję, że przekujesz błąd w naukę. Bo tak właśnie postępują profesjonaliści.
with L O V Ę
magda

Chcesz być na bieżąco z moimi niecnymi poczynaniami i najnowszymi postami? Polub ten pracowity blog na Facebooku i włącz powiadomienia o najnowszych postach. 
FacebookTwitterBEZECEŃSKIE MAILE

Tagi
BIZNES
FIRMA
PRACA
SAMOOCENA
← WCZEŚNIEJSZE
Własna firma czy etat? Czy samozatrudnienie sprawdzi się u każdego?
PÓŹNIEJSZE →
Jak wyróżnić się na rynku pracy? Część 1: CV

Magda Ostrowska

Mam na imię Magda, jestem zwykłą, chociaż multipotencjalną dziewczyną. Nie lubię się ograniczać, dlatego tego nie robię, a zamiast jednego zawodu – mam, co najmniej pięć. Jestem graficzką, blogerką, menadżerką projektów, HRabiną i trenerką biznesu, dałam więc sobie prawo do mądrowania i pokazuję, że naprawdę można, czerpać przyjemność z wykonywanej pracy. Hmm. Hmm. Mhm.

21 Komentarze

on Błąd, a brak profesjonalizmu.
  1. Aleksandra Załęska
    14 czerwca 2018 @ 19:24
    -
    Odpowiedz

    Przyznać się do błędu jest bardzo trudno, ale wzięcie odpowiedzialności za jego popełnienie to profesjonalne podejście do tematu.

  2. Babownia
    14 czerwca 2018 @ 20:22
    -
    Odpowiedz

    Bardzo to się ładnie czuje w angielskim 🙂 error i mistake 🙂

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      14 czerwca 2018 @ 22:57
      -
      Odpowiedz

      Oooo w punkt 🙂

  3. Kasia Czekonska
    14 czerwca 2018 @ 20:35
    -
    Odpowiedz

    Nie zastanawiałam się dotąd nad takim rozgraniczeniem tych dwóch rzeczy. Bardzo budujące podejście przynajmniej dla mnie!

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      14 czerwca 2018 @ 22:57
      -
      Odpowiedz

      Cieszę się 🙂

  4. Kinga Ł
    14 czerwca 2018 @ 21:40
    -
    Odpowiedz

    Tylko prawdziwy profesjonalista potrafi przyznać się do błędu.

  5. Szufladopółka aka Targetowa
    15 czerwca 2018 @ 08:05
    -
    Odpowiedz

    Warto pamiętać, że przecież uczymy się na błędach… Oczywiście jeśli potrafimy wyciągnąć wnioski

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      15 czerwca 2018 @ 10:25
      -
      Odpowiedz

      A jeśli nie potrafimy to po prostu powinniśmy się nauczyć – umiejętność jak każda inna 🙂

      • Szufladopółka aka Targetowa
        15 czerwca 2018 @ 10:29
        -
        Odpowiedz

        Dokładnie

  6. Edyta
    15 czerwca 2018 @ 16:18
    -
    Odpowiedz

    Błędy robi każdy, w końcu jesteśmy tylko ludźmi 🙂 Przyznanie się do błędu to też duża odwaga, ale Ci, którzy potrafią się do niego przyznać i starają się go naprawić, są też dużo łagodniej oceniani przez innych.

  7. Strojne Szaleństwa
    15 czerwca 2018 @ 23:09
    -
    Odpowiedz

    Witam, jestem pierwszy raz. Ta nauka przyznawania się do błędów jest potrzebna w ogóle w życiu, nie tylko w pracy. W mim odczuciu to jest po prostu taka pokora. Ona sprawdza się w każdej sytuacji! Dzięki, mądry artykuł.

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      16 czerwca 2018 @ 12:10
      -
      Odpowiedz

      Absolutna zgoda 🙂 I zapraszam częściej.

      • Strojne Szaleństwa
        16 czerwca 2018 @ 15:30
        -
        Odpowiedz

        Z przyjemnością.

  8. Ewa Wróblewska
    16 czerwca 2018 @ 09:31
    -
    Odpowiedz

    Bardzo fajny i użyteczny tekst.
    Ja zawsze staram się mieć plan ,,b” i to np. w życiu rodzinnym. Bo te opisane działania są bardzo uniwersalne.

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      16 czerwca 2018 @ 12:03
      -
      Odpowiedz

      A to bardzo cenna uwaga 🙂

  9. Iwona Gogulska
    16 czerwca 2018 @ 19:48
    -
    Odpowiedz

    Dobrze napisane! Błędy się zdarzają, z różnych powodów, ale trzeba umieć je naprawiać (a nie brnąć dalej…)

  10. Motyw Kobiety
    18 czerwca 2018 @ 14:19
    -
    Odpowiedz

    Niby oczywista oczywistość, a jednak ponownie otwiera oczy i buduje wewnętrzną postawę odpowiedzialności no i pokory. Fajny art.

  11. Weronika | moyemu.com
    18 czerwca 2018 @ 16:39
    -
    Odpowiedz

    Przyznam szczerze, że kiedyś zawsze zrzucałam winę na COŚ. Co ciekawsze, zawsze udawało mi się znaleźć „winowajcę”…
    Cieszę się jednak, że nauczyłam się przyznawać do błędu i otwarcie o nim mówić, bo to też niełatwe. Wydaje mi się, że dużą rolę gra tutaj świadomość wartości swojej pracy i samego siebie – niepewne i wątpiące osoby częściej unikają odpowiedzialności, bo przyznanie się do ewentualnego błędu zapewne dodatkowo je osłabia psychicznie.

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      19 czerwca 2018 @ 16:37
      -
      Odpowiedz

      I to jest Weronika bardzo cenna uwaga, bo faktycznie związek między unikaniem odpowiedzialności, a pewnością siebie jest bardzo silny 🙂

  12. Kosmetolog Marta
    20 czerwca 2018 @ 10:30
    -
    Odpowiedz

    Takim podziałem ludzie powinni kierować się nie tylko w pracy a przede wszystkim w życiu. Niestety ale ja często miałam styczność z osobami, które szły w zaparte i odwracały kota ogonem, tak żeby zatuszować całą sprawę i zamieść pod przysłowiowy dywan.
    W życiu prywatnym także trzeba być profesjonalistką. Co to za matka czy ojciec, którzy nie są profesjonalni w stosunku do swoich dzieci, co to za żona która nie jest profesjonalna dla swojego męża i odwrotnie.
    Profesjonalizm i umiejętność przepraszania za popełniony błąd panuje w każdej strefie naszego życia tak naprawdę.

    I chyba wolę określenie profesjonalna żona, czy profesjonalna matka od dobra żona/matka 😉

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      20 czerwca 2018 @ 16:39
      -
      Odpowiedz

      Absolutna zgoda, tak naprawdę wiele biznesowych wskazówek ma również zastosowanie poza nim, bo w końcu własna firma, czy praca jest elementem naszego życia 🙂

POROZMAWIAJMY

Bardzo najbardziej chcę poznać Twoje zdanie w temacie. Zostaw komentarz.

Click here to cancel reply

Poczekaj...
Opublikuj

Polecam także

Tego nie możesz pominąć

Nie zabieraj mi moich obaw

Posted by Magda Ostrowska

Jak powszechnie wiadomo, ból to znak-sygnał, że „coś jest nie tak”, że nasz organizm z „czymś” walczy. A wiesz, że tym …

Czytaj →
ROZWOJOWNIA
4 MIN READ

Sztuka odpuszczania to prawdziwa sztuka cz. 2 | Biznes Up!

Posted by Magda Ostrowska

Czas na drugą część wskazówek dotyczących pułapki zamrożonej konsekwencji. I tak. Dzisiaj podpowiem, jak odpuścić bez strachu, że być może coś nas …

Czytaj →
DLA BLOGEREK, DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH, ROZWOJOWNIA
5 MIN READ

Unikanie. Potrzeby. Działanie.

Posted by Magda Ostrowska

Poznaj Artura. W styczniu br. zrezygnował z bardzo stabilnej pracy na etacie po to by razem ze mną zbudować od podstaw …

Czytaj →
ROZWOJOWNIA
5 MIN READ

BEZECEŃSKI NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ I URUCHOM LAWINĘ BEZECEŃSKICH MAILI

Linki afiliacyjne

Niektóre linki na blogu, mogą być linkami afiliacyjnymi. Nie lubię ściemniać dlatego dotyczy to tylko produktów, które znam i gorąco polecam. Ich kliknięcie nie powoduje zakupu, a jedynie przenosi na stronę, gdzie możesz go dokonać – po cenie niższej lub regularnej, nigdy wyższej. Ku ogólnej szczęśliwości.

Prawa autorskie

Wszystkie teksty są mojego autorstwa – jeżeli zatem chcesz skorzystać, zapytaj. Jest szansa, że się nie zgodzę, ale pytać zawsze warto. Natomiast z grafik prezentowych możesz swobodnie korzystać na swój użytek czyt. nie są na sprzedaż. with L O V Ę


Mój blog korzysta z plików cookies. Sprawdź zasady korzystania i moją Politykę Prywatności.

 

©2016-2020 Dopracowani. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wdrożenie: Monkey Business | mnkb

Błąd, a brak profesjonalizmu | O pracy i przedsiębiorczym stylu życia
Facebook
Online Reputation Management
X
Zamień swoje pomysły w realny plan działania i zrealizuj je – skutecznie! Teraz kupując mojego eBooka o zarządzaniu projektami, Audiobook otrzymasz w prezencie
ODBIERZ AUDIOBOOK W PREZENCIE
Kocham ciastka, pączki i inne słodkości więc i blog Dopracowani jest ich pełen. Inaczej mówiąc wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę. Więcej