magda ostrowska

Cześć! Mam na imię Magda. Jestem zwykłą, chociaż multipotencjalną dziewczyną, a moją supermocą jest „ponadludzki głód wiedzy”. Odkrywam, sprawdzam, testuję, nieustannie się uczę i kręci mnie ogrom randomowych tematów. Ta mnogość zainteresowań spowodowała, że w życiu robiłam już bardzo wiele, a wszystko to w pogoni za satysfakcją z pracy i zawodowym spełnieniem.

Obecnie jestem szefową Klubu PSC, prowadzę też butikową agencje kreatywną, w której robimy fajne strony, blogi, sklepy i platformy kursowe dla twórców internetowych.

Chociaż Przedsiębiorczość to moje drugie imię, na pierwsze mam Magda. Bądźmy w kontakcie.

NAPISZ DO MNIE!

magda@dopracowani.pl

Follow
  • HOME
  • ZACZNIJ TUTAJ
  • BLOG
  • PODCAST
  • #LubięWiedzieć
  • BLOGOMETAMORFOZA 4.0
  • PREZENTY
  • BIZNES UP!
  • NARZĘDZIA
  • FAJNE BLOGI
  • KURS ONLINE
  • E-BOOK
  • WSPÓŁPRACA
  • PRACOWITY SKLEP
Follow
  • HOME
  • O MNIE
  • BLOG
  • PODCAST
  • #LubięWiedzieć
  • PREZENTY
  • WSPÓŁPRACA
  • MNKB.PL
  • SKLEP

Jakie oczekiwania finansowe wskazać w trakcie rozmowy rekrutacyjnej?

-
NA ETACIE
-
15 komentarzy
6 MIN READ

Są takie pytania, które pojawiają się na każdej rozmowie rekrutacyjnej, a często nawet już na etapie wypełniania formularza rekrutacyjnego. Jeżeli nie wiesz o co chodzi, tak, dobrze się domyślasz. Dzisiaj porozmawiamy o pieniądzach. A wszystko w ramach cyklu Q&A wy pytacie, ja odpowiadam.

Jakie oczekiwania finansowe wskazać w trakcie rozmowy rekrutacyjnej żeby nie było ani za dużo, ani za mało?
Zacznę trochę od drugiej strony. Tej mniej popularnej. Żeby nie było „ani za dużo, ani za mało” trzeba najpierw poznać siebie. Jakie mam mocne strony, talenty i w czym czuję się niezastąpiona, a także co zyska pracodawca, który zatrudni mnie, a nie inną kandydatkę. Bo standardy wynagrodzeń są dosyć standardowe (!sic hahahaha). Masz doświadczenie i kompetencje, dostaniesz wyższe wynagrodzenie, nie masz doświadczenia i kompetencji, dostaniesz mniej albo wcale. 
W moim rozumieniu za dużo i za mało dot. sytuacji w której siebie niedoceniasz (za mało) lub się przeceniasz (za dużo). 

Dlatego powiem wprost. Poznaj najpierw siebie. Samoświadomość zawsze na propsie. Ale idziemy dalej bo mam wrażenie, że pytanie nie tego za dużo/za mało dotyczyło. Może być też druga strona medalu czyli za dużo/za mało w odniesieniu do założeń budżetowych samego pracodawcy. Dodam, że to faktycznie ta popularniejsza strona medalu. Uzasadnienie tych obaw najczęściej brzmi tak:

...bo jak podam za dużo to wezmą kogoś kto zaproponował mniej, a jak za mało to i tak nie dadzą mi więcej, tylko tyle ile chcę.
Mogą się do tego ustosunkować z dwóch znanych mi perspektyw z jakimi się w trakcie swojej kariery zawodowej spotkałam.

.mądry pracodawca vs. niemądry pracodawca

Mądry czyli taki, który wie jak drogi jest proces rekrutacyjny i szybko kalkulując woli go przeprowadzić raz, a dobrze. Wie również, że jeżeli taka Basia wycenia się na 4k (chociaż specjaliści jej pokroju lekko rzucają 7k), a „my 6,5k przewidzieliśmy jako wynagrodzenie na tym stanowisku” to Basia po prostu zaniża swoją wartość rynkową i pewnie za jakiś czas jak się już doceni to odejdzie. Dojdzie bowiem do słusznych wniosków, że gdzie indziej może zarabiać więcej, a tutaj poczuje się wykorzystywana. Nikt nie lubi być wykorzystywany więc „zaproponujmy jej 5k”. Basia jest szczęśliwa, zyskała 1k czyli 12k w skali roku.

Niemądry czyli taki, który zatrudnia pracowników na zasadzie, kto da mniej bez refleksji nad konsekwencjami takich decyzji. Więc jeżeli nasza Basia wycenia się na 4k, „chociaż my nic nie zakładaliśmy bo stwierdziliśmy, że damy tyle ile zaproponuje kandydat to weźmiemy Basię tylko damy jej 3,5k (a może nawet 3k), pewnie się zgodzi”. Basia się zgodziła. Basia jest szczęśliwa bo znalazła pracę.

Szybko licząc na skutek nieznajomości realiów rynkowych i średnich stawek na podobnym stanowisku u mądrego pracodawcy Basia wcale nie zyskała 1k (chciała 4k dali jej 5k) tylko straciła 1,5k (budżetowali 6,5k – dali 5k = mądra firma zyskała 1,5k miesięcznie, a tyle samo straciła Basia).  U niemądrego natomiast straciła 3k (6,5k które mogłaby zarabiać u mądrego pracodawcy gdyby znała rynkowe realia – 3,5k na które zgodziła się u niemądrego = 3k straty miesięcznie czyli straciła 36k w skali roku). A jednym słowem, niezależnie od pracodawcy Basia TRACI. Nasuwa się zatem bardzo uzasadnione pytanie:

Co może zrobić Basia by nie tracić?

I jeszcze bardziej uzasadniona odpowiedź:

Basia powinna poznać przykładowe stawki na podobnym stanowisku.

Niech z pomocą przyjdzie Basi popularny serwis pracuj.pl, który oprócz ofert pracy ma też porównywarkę zarobków, która jest narzędziem niezwykle pomocnym również na etapie definiowania swoich oczekiwań finansowych. I chociaż słowo: porównywarka, słusznie wskazuje, że możesz porównać swoje otrzymywane już wynagrodzenie z wynagrodzeniem innych osób na podobnym stanowisku to osobiście zachęcam do alternatywnego zastosowania.

A mianowicie.

Odpowiadając na pytania dotyczące m.in. posiadanego doświadczenia i wykształcenia, branży, formy zatrudnienia i tak dalej dostaniesz raport, który jasno obrazuje jak wyglądają widełki wynagrodzenia na podobnym stanowisku. W tym zakresie możesz się swobodnie poruszać określając swoje oczekiwania finansowe. 

Oczywiście zakładam, że jesteś realistką i na swoje oczekiwania finansowe nałożysz faktycznie posiadane kompetencje i doświadczenie, a nie te które chciałabyś posiadać lub powinnaś posiadać aplikując na dane stanowisko. A przykładowy raport wygląda tak (kliknij aby powiększyć):

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

No przyznaj, że działa na zmysły i ułatwia zadanie. Sama od bardzo dawana korzystam i raz na jakiś czas sprawdzam jakie są realia w mojej branży bo lubię trzymać rękę na pulsie pomimo, że pracy na etacie nie szukam.

I teraz zdradzę ci jeszcze jeden sekret.

Z takiej porównywarki korzystają też pracodawcy. Bo dlaczego nie? Pracodawcy budżetów nie biorą z kosmosu. Gdy szukają np. specjalisty ds. marketingu patrzą ile w danym mieście, przy ich oczekiwaniach względem kandydata i w podobnej firmie zarabiają inni i już mają punkt wyjścia do dalszych prac nad stworzeniem oferty pracy.

Oczywiście w dużym uproszczeniu bo wbrew pozorom kształtowanie polityki wynagrodzeń wcale nie jest takie proste, a i sama wysokość wynagrodzenia to dopiero początek. Chcę tylko zobrazować pewne możliwości jakie masz zarówno ty, jak i potencjalny pracodawca. A wszystko dzięki, jednemu narzędziu jakim jest porównywarka zarobków w pracuj.pl.

Czyż nie super?

Tak oto Basia może już na starcie zyskać, przedstawiając urealnione oczekiwania finansowe. Chociaż jedną mądrość mam na zakończenie. Niezależnie od wszystkiego szukaj Basiu pracy tylko u mądrych pracodawców. Jak widać na powyższych wyliczeniach u niemądrych tracisz podwójnie.

Wpis ten nie powstał w ramach współpracy z pracuj.pl, chociaż mógłby <3
118

FacebookTwitterBEZECEŃSKIE MAILE

Tagi
#CYKL: Q&A
#CYKL: Rekrutacja
HR
KARIERA
PIENIĄDZE
PRACA
SAMOOCENA
← WCZEŚNIEJSZE
Oda do perfekcjonizmu
PÓŹNIEJSZE →
Na twoim miejscu zrobiłabym inaczej. To zrób.

Magda Ostrowska

Mam na imię Magda, jestem zwykłą, chociaż multipotencjalną dziewczyną. Nie lubię się ograniczać, dlatego tego nie robię, a zamiast jednego zawodu – mam, co najmniej pięć. Jestem graficzką, blogerką, menadżerką projektów, HRabiną i trenerką biznesu, dałam więc sobie prawo do mądrowania i pokazuję, że naprawdę można, czerpać przyjemność z wykonywanej pracy. Hmm. Hmm. Mhm.

15 Komentarze

on Jakie oczekiwania finansowe wskazać w trakcie rozmowy rekrutacyjnej?.
  1. Irmina Liczbik
    14 grudnia 2016 @ 19:58
    -
    Odpowiedz

    No nie, tyle czasu korzystać z różnych portali dot. pracy i nie znać tej porównywarki? Nie wiem, gdzie się uchowałam… Ale teraz już będę o niej pamiętać:)

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      14 grudnia 2016 @ 20:11
      -
      Odpowiedz

      Ha, a powiem nawet więcej. Nie jesteś w tej nieznajomości odosobniona. Sporo osób o niej nie wie dlatego podawaj dalej, niech się dowiedzą bo naprawdę jest fajna i sama korzystam <3 A już w określaniu oczekiwań finansowych jest niezastąpiona. Miłego wieczoru!

      • Irmina Liczbik
        14 grudnia 2016 @ 20:21
        -
        Odpowiedz

        A żebyś wiedziała, że podam- nic mnie to nie kosztuje haha:D

  2. 52weekendy
    16 grudnia 2016 @ 11:55
    -
    Odpowiedz

    Świetna sprawa dla osób szukających pracy. Ja akurat niedawno odeszłam z korpo po prawie 17 latach, żeby zacząć działać u siebie, więc na razie nie będzie mi potrzebna. Ale chętnie skorzystam jak już rozkręcę firmę i będę chciała kogoś zatrudnić 🙂 🙂 🙂 Pozdrawiam

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      16 grudnia 2016 @ 13:06
      -
      Odpowiedz

      To zapraszam do lektury artykułów z kategorii #dla przedsiębiorczych. U mnie na blogu jeżeli chodzi o pracę działam kompleksowo. Bo to czy pracujesz na etacie, na freelansie czy we własnej firmie nie ma najmniejszego znaczenia. Wypróbowałam wszystkie formy i każda ma swoje plusy-minusy. Ten blog jest po prostu o szeroko-pojętej pracy. Miłego dnia!

      • 52weekendy
        16 grudnia 2016 @ 18:19
        -
        Odpowiedz

        Dzięki, w takim razie koniecznie poczytam 🙂 Zacznę od Vat czy nie Vat, bo to teraz dla mnie kluczowe pytanie 🙂

        • Magda Ostrowska | Dopracowani
          16 grudnia 2016 @ 18:56
          -
          Odpowiedz

          Miłej lektury👍🏻

  3. Kamila Posobkiewicz
    20 grudnia 2016 @ 17:05
    -
    Odpowiedz

    Bardzo pomocny tekst. Tylko jak to wszystko zapamiętać…

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      20 grudnia 2016 @ 17:51
      -
      Odpowiedz

      A nic nie trzeba zapamiętywać. Wystarczy powracać do mnie na pracowity blog, a ten tekst i wszystkie inne tutaj cały czas będą czekały <3

  4. youcancallmeann
    13 stycznia 2017 @ 18:18
    -
    Odpowiedz

    Nie wierzę, że tyle już korzystam z pracuj.pl i nigdy nie zwróciłam uwagi na tę porównywarkę.. :O Dzięki!

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      13 stycznia 2017 @ 19:10
      -
      Odpowiedz

      Ależ nie ma za co i zapraszam częściej 💛

  5. Radosław Salak
    15 lutego 2017 @ 10:43
    -
    Odpowiedz

    Właśnie tego nie lubię w Polsce. Ile chciałby Pan zarabiać. Bardzo tego nie lubię. I tak firmy mają swoje widełki tylko człowiek nigdy nie wie, czy szukają najtańszego pracownika czy najlepszego (kolejne pytanie jak ja jestem zdesperowany w znalezieniu nowej pracy). Prędzej czy później pracownik dowiaduje się, że może zarabiać więcej i szuka dalej, firma traci często takiego pracownika i zabawa zaczyna się od nowa z innym. Kosztowny proces wdrażania zaczyna się od nowa. Wyszkolenie to ok. 1 rok – mam na myśli jakieś konkretne stanowisko. Na zachodzie standardem jest podawanie zarobków.

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      15 lutego 2017 @ 12:17
      -
      Odpowiedz

      Na pocieszenie dodam, że jednak trochę się to zmienia i np. w branży kreatywnej bardzo często takie widełki są już podawane, a i nie w każdej firmie szukają najtańszego pracownika. Na stanowiskach specjalistycznych w większości przypadków z jakimi miałam do czynienia liczyły się jednak kompetencje. Jest to proces powolny ale widzę, że zmiany zachodzą na rynku pracy więc zasadniczo patrzę w przyszłość całkiem optymistycznie. Miłego dnia!

  6. Case study 4.0 - POLITYKA CENOWA | Najbardziej pracowity blog w Polsce (!sic)
    4 maja 2017 @ 15:29
    -
    Odpowiedz

    […] doświadczenie), miejsce pracy (rynek zatrudnienia), branżę, stanowisko i wrzuciłam do porównywarki zarobków. Wiem ile zarabia moja persona czyli przedstawiciel grupy docelowej więc najłatwiej przeliczyć […]

  7. Jak negocjować wynagrodzenie? | Najbardziej pracowity blog w Polsce
    23 czerwca 2017 @ 13:13
    -
    Odpowiedz

    […] wam o tym pisałam w innym artykule dot. oczekiwań finansowych, że zyskuje podwójnie kto zna realia w swojej branży i na stanowisku na które aplikuje. To […]

POROZMAWIAJMY

Bardzo najbardziej chcę poznać Twoje zdanie w temacie. Zostaw komentarz.

Click here to cancel reply

Poczekaj...
Opublikuj

Polecam także

Tego nie możesz pominąć

Jak przetrwać w znienawidzonej pracy?

Posted by Magda Ostrowska

W ostatnim poście opisałam pracę, która może dać ci satysfakcję, mimo to zanim ją znajdziesz, czasami po prostu trzeba się przemęczyć. Zatem. …

Czytaj →
NA ETACIE
6 MIN READ

Satysfakcja z pracy? To możliwe!

Posted by Magda Ostrowska

Chcesz mieć satysfakcję z pracy i zarabianych pieniędzy? Każdy chce. Ale. Nie każdy ją osiąga. Na szczęście ty możesz. Na wstępie, musisz …

Czytaj →
DLA BLOGEREK, DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH, NA ETACIE
4 MIN READ

5 powodów przez które mało zarabiasz i wiele sposobów by to zmienić

Posted by Magda Ostrowska

Chcę zarabiać duże pieniądze to fraza, po której wiele osób trafia na ten blog. Najwyższy czas się ustosunkować. Zapraszam! Na satysfakcję z …

Czytaj →
NA ETACIE
6 MIN READ

BEZECEŃSKI NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ I URUCHOM LAWINĘ BEZECEŃSKICH MAILI

Linki afiliacyjne

Niektóre linki na blogu, mogą być linkami afiliacyjnymi. Nie lubię ściemniać dlatego dotyczy to tylko produktów, które znam i gorąco polecam. Ich kliknięcie nie powoduje zakupu, a jedynie przenosi na stronę, gdzie możesz go dokonać – po cenie niższej lub regularnej, nigdy wyższej. Ku ogólnej szczęśliwości.

Prawa autorskie

Wszystkie teksty są mojego autorstwa – jeżeli zatem chcesz skorzystać, zapytaj. Jest szansa, że się nie zgodzę, ale pytać zawsze warto. Natomiast z grafik prezentowych możesz swobodnie korzystać na swój użytek czyt. nie są na sprzedaż. with L O V Ę


Mój blog korzysta z plików cookies. Sprawdź zasady korzystania i moją Politykę Prywatności.

 

©2016-2020 Dopracowani. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wdrożenie: Monkey Business | mnkb

Oczekiwania finansowe | Najbardziej pracowity blog w Polsce (!sic)
Facebook
Online Reputation Management
X
Zamień swoje pomysły w realny plan działania i zrealizuj je – skutecznie! Teraz kupując mojego eBooka o zarządzaniu projektami, Audiobook otrzymasz w prezencie
ODBIERZ AUDIOBOOK W PREZENCIE
Kocham ciastka, pączki i inne słodkości więc i blog Dopracowani jest ich pełen. Inaczej mówiąc wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę. Więcej