Ktoś mądry [i żałuję ale nie byłam to ja] zauważył, że brak sukcesu w rekrutacji nie jest wynikiem nieznajomości samego procesu, a jedynie konsekwencją nieznajomości samego siebie. Osobiście uważam, że to sedno wszelkich problemów związanych z udziałem w procesie rekrutacji. A gdzie problem, tam i rozwiązanie.
[Tweet „Brak sukcesu w rekrutacji jest konsekwencją nieznajomości samego siebie.”]
Musisz wiedzieć, że naprawdę rozmowa rekrutacyjna to nie fizyka kwantowa. Zadaniem rekrutera jest zweryfikowanie twoich kompetencji. Kompetencje natomiast [przyp. JA] to wypadkowa wiedzy, umiejętności i postaw. Możemy je weryfikować różnego rodzaju testami, zadaniami praktycznymi ale przede wszystkim [zwłaszcza na I etapie rozmowy rekrutacyjnej] pytaniami. I chociaż pytania mogą być różnie sformułowane to bardzo często się powtarzają. Naprawdę można się na nie przygotować.
Dzisiaj na tapetę biorę pytanie które w różnych wariacjach pojawia się niemal na każdej rozmowie. Stanowi tzw. rekrutacyjny BASIC. Proszę odpowiedz na nie, sama przed sobą i nigdy więcej nie pozwól się zaskoczyć.
.w czym czujesz się niezastąpiona?
wariacje: co wyróżnia cię na tle innych kandydatów? co jest twoją mocną/słabą stroną? dlaczego powinniśmy cię zatrudnić? w czym jesteś lepsza od innych?
.pauza
Jeżeli wiesz co jest twoją mocną stroną to szczerze gratuluję i kibicuję twojej karierze. Jeżeli nie wiesz to czym prędzej się dowiedz. Pomogę ci. Pójdę nawet krok dalej i pomogę uświadomić nie tylko mocne strony ale też te nie-mocne, szanse oraz zagrożenia. Wszystko po to abyś mogła:
- wyeksponować i rozwijać mocne strony,
- zminimalizować skutki lub całkowicie wyeliminować słabości,
- zlokalizować i wykorzystać pojawiające się szanse,
- chronić się przed skutkami zagrożeń albo wręcz zamieniać je w szanse [chociaż to już zdecydowanie wyższy poziom wtajemniczenia]
.analiza SWOT
Analiza SWOT – akronim słów Strengths [mocne strony], Weaknesses [słabe strony], Opportunities [szanse], Threats [zagrożenia] – najczęściej wykorzystywana jest w biznesie do budowania strategii działania albo ogólnie oceny pomysłu/projektu/produktu etc. Ty dopracowany-Czytelniku możesz jednak wykorzystać ją np. do oceny siebie jako pracownika czyli w ujęciu zawodowym. Po prostu chciałabym żebyś zatrzymał się na chwilę i poczynił refleksję.
Założenie jest jedno. Mocne i słabe strony są w tobie czyli masz na nie wpływ. Szanse i zagrożenia determinowane są przez czynniki zewnętrzne czyli sam fakt ich wystąpienia jest od ciebie niezależny. Zależne jest tylko to czy szanse wykorzystasz czy zaprzepaścisz oraz czy obronisz się przed zgubnymi konsekwencjami zagrożeń poprzez podjęcie działań przeciwdziałających/ochronnych czy też nie.
Analiza SWOT może być wykonywana jako punkt wyjścia do planowania ścieżki zawodowej. Ale powiem wprost – to nie jest łatwe. Dlatego w ramach rozgrzewki zacznij od podstaw. Bez zbędnej matematyki, określenia wag i wyciągania zależności matematycznych. Po prostu nie chcę żebyś się zniechęciła, a sama świadomość i tak pomoże ci w przejściu przez rozmowę rekrutacyjną. A to właśnie sedno tego artykułu. Zatem do dzieła.
.1
Podziel kartkę na 4 części zwane też ćwiartkami ???? Każdą nazwij żeby nie było niedomówień [S.W.O.T] lub po prostu wydrukuj i wykorzystaj dopracowany-SZABLON.
.2
Wypisz wszystkie mocne i słabe strony, a następnie szanse i zagrożenia. Nie bądź ani skromna, ani zuchwała. Bądź szczera sama ze sobą i nie wpisuj tego „co powinnam mieć” tylko co już mam lub nie mam, a powinnam. Dla ułatwienia poniżej krótka charakterystyka.
a. MOCNE STRONY to posiadana wiedza, umiejętności, talenty, doświadczenia, zalety, szerokie grono znajomych, pozytywne cechy osobowości etc.
b. SŁABE STRONY to wszelkie braki w wiedzy i umiejętnościach. Negatywne nastawienie, złe nawyki, ograniczające przekonania. To też np. brak doświadczenia i kompetencji miękkich.
c. SZANSE to np. wzrost zapotrzebowania na twoje kompetencje, otwarcie nowych rynków pracy, popularyzacja branży którą reprezentujesz, wewnętrzne konkursy i nowe projekty w firmie, rozkwit nowych technologii, otwierająca się firma w twoim mieście [która będzie przecież szukała pracowników], zbliżające się targi pracy w których możesz wziąć udział etc.
d. ZAGROŻENIA to wszelkie niekorzystne dla ciebie zmiany na rynku pracy, wzrost liczby kandydatów o podobnych kompetencjach, redukcja etatów, zastosowanie nowych technologii których nie znasz, zmiana standardów w firmie, wzrost bezrobocia, obniżenie płac na skutek niższych oczekiwań finansowych innych kandydatów, zmiana zakresu obowiązków na twoim stanowisku etc. Tak naprawdę te same okoliczności mogą w różnym ujęciu być zarówno szansą, jak i zagrożeniem.
.3
[opcjonalnie] Gdy masz już min. 10 punktów w każdej ćwiartce poproś zaufaną osobę aby dopisała twoje mocne / słabe strony ze swojego punktu widzenia. Może część się pokryje ale na pewno też część cię zaskoczy i skłoni do ponownego zastanowienia.
.4
Zostaw analizę na 24 h, a po ich upływie wróć do niej i dopisz kolejne punkty. Serio. Na pewno nie wyczerpałaś wszystkich możliwości przy pierwszym podejściu.
.5
Spójrz na matrycę i podkreśl ulubionym kolorem wszystkie mocne strony które są kluczowe z punktu widzenia stanowiska na które aplikowałaś/zamierzasz aplikować. To właśnie odpowiedź na tytułowe pytanie.
.6
Następnie na czerwono podkreśl wszystkie słabe strony które utrudniają ci wykonywanie twojego zawodu i/lub zmniejszają twoje szanse na nową pracę. Określ jedną która najbardziej ci przeszkadza, rzutując na twojej atrakcyjności jako kandydata do pracy. To obszar którym powinnaś się zająć w pierwszej kolejności. Kto wie może za kilka miesięcy przepiszesz go do mocnych stron? A tymczasem to twoja odpowiedź na pytania rekrutera: Wymień 1 rzecz którą chciałabyś w sobie zmienić. Co jest twoją słabą stroną? Co chciałabyś w sobie rozwijać? W czym inni kandydaci są lepsi od ciebie?
.7
Na końcu spójrz na wypisane szanse i zagrożenia. Poszukaj zależności między nimi, a twoimi mocnymi/słabymi stronami. Możesz pomóc sobie pytaniami.
- Czy wymieniona, mocna strona pozwoli mi wykorzystać wskazaną szansę?
- Czy wskazana mocna strona pozwoli mi pokonać możliwe zagrożenie?
- Czy wymieniona słaba strona utrudni/uniemożliwi mi wykorzystanie wskazanej szansy?
- Czy ta konkretna, słaba strona zwiększy konsekwencje możliwego zagrożenia?
Jeżeli na twojej liście brakuje mocnych stron które są w ścisłej relacji szansa-zagrożenie zastanów się czy nie należy ich dopisać. Jeśli natomiast uświadomiłaś sobie, że takich nie ma, a zagrożenie jest duże [więc trzeba przeciwdziałać], dopisz do listy słabych stron i zastanów się czy nie należy zmienić swoich priorytetów rozwojowych.
Trzymam kciuk i jestem bardzo ciekawa efektów tego ćwiczenia więc daj znać:
CZEGO NOWEGO DOWIEDZIAŁAŚ SIĘ O SOBIE?
5 Komentarze
POROZMAWIAJMY
[…] liczy się konkret. Napisz więc słowem-kluczem co jest twoją mocną stroną, co stanowi twoją przewagę nad konkurencją, w czym czujesz się […]
[…] Gdy spędziłaś nad projektem kilka dni/tygodni sumiennie pracując na efekt końcowy i wszyscy ci gratulują. Pogódź się z tym. Tak. Odniosłaś sukces. Nie zabieraj sobie przyjemności z celebrowania. Jeśli spędziłaś zaledwie kilka godzin [gdy inni pracują nad nim tygodniami] i efekt nadal jest super. Tak. Odniosłaś sukces. Po prostu jesteś wybitna w tym co robisz dlatego tak sprawnie ci poszło. Tym bardziej celebruj bo to godne pozazdroszczenia. Jesteś niezastąpiona. […]
[…] było ani za dużo, ani za mało trzeba najpierw poznać siebie. Jakie mam mocne strony, talenty i w czym czuję się niezastąpiona, a także co zyska pracodawca, który zatrudni mnie, a nie inną kandydatkę. Bo standardy […]
[…] Cóż mogę rzec. Być może (z naciskiem na NA PEWNO) znajdą się osoby, które pod płaszczykiem „ale ci fajnie, że możesz sobie pozwolić na nicnierobienie” pomyślą, że jesteś przegrywem totalnym. Tylko wtedy zawsze jedno pytanie przychodzi mi do głowy – i co z tego? Naprawdę chcesz się przejmować opiniami przypadkowych osób? Przecież znasz swoją wartość, a jeśli nie znasz, poznaj. […]
[…] sobą pracodawcę szansy nie utracisz, najwyżej ci odmówi. Uwierz, warto znać swoją wartość i warto negocjować. […]