magda ostrowska

Cześć! Mam na imię Magda. Jestem zwykłą, chociaż multipotencjalną dziewczyną, a moją supermocą jest „ponadludzki głód wiedzy”. Odkrywam, sprawdzam, testuję, nieustannie się uczę i kręci mnie ogrom randomowych tematów. Ta mnogość zainteresowań spowodowała, że w życiu robiłam już bardzo wiele, a wszystko to w pogoni za satysfakcją z pracy i zawodowym spełnieniem.

Obecnie jestem szefową Klubu PSC, prowadzę też butikową agencje kreatywną, w której robimy fajne strony, blogi, sklepy i platformy kursowe dla twórców internetowych.

Chociaż Przedsiębiorczość to moje drugie imię, na pierwsze mam Magda. Bądźmy w kontakcie.

NAPISZ DO MNIE!

magda@dopracowani.pl

Follow
  • HOME
  • ZACZNIJ TUTAJ
  • BLOG
  • PODCAST
  • #LubięWiedzieć
  • BLOGOMETAMORFOZA 4.0
  • PREZENTY
  • BIZNES UP!
  • NARZĘDZIA
  • FAJNE BLOGI
  • KURS ONLINE
  • E-BOOK
  • WSPÓŁPRACA
  • PRACOWITY SKLEP
Follow
  • HOME
  • O MNIE
  • BLOG
  • PODCAST
  • #LubięWiedzieć
  • PREZENTY
  • WSPÓŁPRACA
  • MNKB.PL
  • SKLEP

CV: SŁOWA-KLUCZE

-
NA ETACIE
-
10 komentarzy
8 MIN READ

Chodź, zdradzę ci sekret. Taki sekretny sekret. Gotowa?

Kiedy szukasz w treści konkretnej informacji z automatu przestawiasz się na tryb skanowania tekstu. Zamiast czytać pojedyncze słowa, twój wzrok przelatuje przez całość wyszukując charakterystycznych kombinacji znaków. Dokładnie tak samo działa HRabina. Z jedną różnicą. Ty prawdopodobnie będziesz szukała do skutku. HRabina. Gdy znajdzie. Super. Gdy nie znajdzie. Przejdzie do kolejnego CV. I oto cała Ameryka. Oto istota etapu selekcji aplikacji w procesie rekrutacyjnym.

Gdy firma decyduje się na opublikowanie oferty pracy niewątpliwie chce znaleźć pracownika. Pracownika który spełni wymogi stawiane na tym, konkretnym stanowisku. Wśród wszystkich nadesłanych zgłoszeń HRabiny wyszukują zatem kandydatów, którzy potencjalnie spełnią te wymogi. Inaczej. Spełnią potrzeby ujawnione w ofercie pracy. Nie zastanawiaj się zatem zbyt długo i pomóż HRabinie już na samym początku skupić się na tych elementach CV, które stanowią bezpośrednią odpowiedź na te potrzeby. Zaczynamy.

po co?

Kiedy szukasz nowej pracy zazwyczaj zaczynasz od przejrzenia serwisów z ofertami. Mylę się? Wpisujesz słowo-klucz czyli hasło wyszukiwania i szukasz ofert które cię zainteresują. Gdy znajdziesz, zaczynasz wysyłać. Ale oczywiście nie jesteś amatorem. Wcześniej przygotowałaś piękne CV [!hope]. Jedno, max. 3  z treścią dostosowaną do różnych stanowisk, które są w obszarze twoich zainteresowań i kompetencyjnych możliwości. Wysyłasz. 1, 2, 3, 4…26, 27…102. Czekasz. Tydzień. Drugi. Trzeci. Przy pomyślnym wietrze ze 102 wysłanych aplikacji, odezwały się 2 HRabiny i zaprosiły na rozmowę. Gratuluję. Jednak prawda jest taka, że na tym etapie twoja efektywność wynosi 1,96%, a to dopiero pierwszy etap rekrutacji. Jak się z tym czujesz? Mogę tylko przypuszczać, że nie-najlepiej. Zwłaszcza jeśli w obecnej pracy nie jest kolorowo. Męczy i dręczy, uwiera i wkurza. Widzisz jednak, że na rynku pracy nie jest łatwo więc zostajesz, gdzie jesteś. Postanawiasz, że więcej nie będziesz narzekać. W końcu inni mają gorzej. W ogóle pracy nie posiadają, już pewnie ponad rok szukają.

A gdybym pomogła ci zwiększyć twoją skuteczność na etapie samej selekcji aplikacji z 1,96% na ok. 20%? Wchodzisz w to? Wejdź. Nie pożałujesz.

Cała tajemnica tkwi w dostosowaniu CV pod każdą ofertę pracy z osobna. Wysyłając 10 dostosowanych aplikacji masz szansę na tyle samo zaproszeń [może nawet więcej] niż wysyłając 102, niedostosowane aplikacje. Uwierz mi na starcie zyskujesz +100 pkt. do poczucie sprawczości i przydatności na rynku pracy.

jak to zrobić?

Jedną z technik selekcji aplikacji jest tzw. lista kontrolna. Lista kontrolna zawiera kompetencje kluczowe z punktu widzenia pełnionych obowiązków wskazanych w ofercie pracy. Na tym etapie naprawdę raczej nikt nie czyta z namaszczeniem nadesłanych aplikacji. Najczęściej rekruterzy skanują tekst w poszukiwaniu słów kluczowych i każdego kandydata oceniają zero-jedynkowo. To twarda matematyka czyli suma jedynek zadecyduje czy zostaniesz zaproszona na rozmowę. Co bardziej przebiegła HRabina nawet nie skanuje. Po prostu korzysta z funkcji ctrl+F. Ale po kolei.

1. Wybór interesującej oferty

Wydrukuj ofertę lub przekopiuj jej treść do edytora tekstu. Oczywiście zakładam, że to oferta która odpowiada twoim kompetencjom i bardzo ci na tej pracy zależy.

2. Słowa-klucze

Przeczytaj całość jeszcze raz i zaznacz słowa-klucze. Zazwyczaj składają się z max. 2 słów. Zauważ, że niektórzy pracodawcy ułatwiają ci zadanie i sami wyróżniają najważniejsze słowa.

ZADANIE

W poniższym tekście zaznacz słowa kluczowe. Odpowiedź znajdziesz na końcu tekstu.

– Wykształcenie wyższe kierunkowe.
– Doświadczenie w skutecznym pozyskiwaniu klientów sieciowych.
– Minimum 2 lata doświadczenia w pracy na stanowisku KAM lub KAS.
– Potwierdzone sukcesy w zakresie sprzedaży.
– Wysoki poziom umiejętności w zakresie analizy wyników sprzedaży.
– Wysoce rozwinięte umiejętność komunikacji i budowania relacji.
– Bardzo dobra znajomość pakietu MS Office.
– Ważne prawo jazdy kat B.

3. Selekcja informacji

Teraz otwórz swoje CV i usuń wszystko co nie jest związane ze stanowiskiem na które aplikujesz. Zbędne informacje odciągają HRabinę od tego co najważniejsze. Oprócz cały czas zamieszczanych, a absolutnie zbędnych informacji takich jak: wiek, stan cywilny, szkoła średnia [jeśli ukończyłaś studia] dokonaj selekcji szkoleń, kursów, zakresu obowiązków. Naprawdę usuń wszystko, wszystko co nie jest związane z tematem. Dla przykładu aplikując na stanowisko Specjalisty ds. szkoleń usunę informacje nt. doświadczenia w prowadzeniu procesów rekrutacyjnych. Nie bój się, że zostanie ci tzw. NIC ponieważ:

  • jeśli tak będzie po prostu na tym etapie twojej kariery zawodowej to nie jest oferta dla ciebie,
  • jeśli zostanie cokolwiek, spokojnie zaraz przechodzimy do pkt. 4
4. Od ogółu do szczegółu

Zakładam, że w twoim CV zostały ogólniki typu: zarządzanie zespołem, doświadczenie w prowadzeniu projektów, prowadzenie szkoleń, aktywna sprzedaż produktów etc. Spójrz na każdy z podobnych punktów w swoim CV i potraktuj jak wór bez dna. Po prostu rozłóż na czynniki pierwsze, wchodząc w szczegóły. To jest właśnie ten etap w którym do treści powinnaś dodać słowa-klucze podkreślone w ofercie pracy [pkt. 1]. Używaj języka firmy do której aplikujesz. Nie interpretuj. Najlepiej nawet nie zmieniaj. Jeżeli w ofercie wskazują znajomość MS PowerPoint dokładnie tak napisz, zamiast np. MS Office.

5. Powrót do oferty pracy

Wykreśl w ofercie te kluczowe słowa, które są już w twoim CV i przyjrzyj się tym które zostały niezagospodarowane. Jeśli celowo bo np. nie posiadasz tych kompetencji, a nie chcesz kłamać, zostaw. Jak najbardziej zgadzam się, że naprawdę nie ma sensu kłamać. Jeśli jednak po prostu to pominęłaś, dopisz. Możesz też wykorzystać przestrzeń w części podsumowania zawodowego [O MNIE] lub moduł z kluczowymi kompetencjami. Ważne aby w twoim CV znalazło się jak najwięcej słów kluczowych zawartych w ofercie.

6. Pojęcia nieostre

Ponownie wróć do swojego CV i podkreśl wszystkie pojęcia nieostre typu: często, bardzo, zmniejszenie, zoptymalizowanie, kilkuosobowy, wysokie, szybsze etc. Każde z takich słów uzupełnij o miarodajny wskaźnik. Przykłady.

  • zarządzanie kilkuosobowym zespołem – zarządzanie 7-osobowym zespołem
  • osiągałam wysokie wyniki sprzedaży – realizowałam sprzedaż na poziomie 113% planu
7. Formatowanie tekstu

Pogrub/podkreśl/zaznacz kolorem wszystkie słowa-klucze w twoim CV. Niech przyciągną wzrok HRabiny bezpośrednio po otwarciu pliku. Dostosuj również wielkość czcionki, zadbaj o przestrzeń między poszczególnymi modułami i sprawdź czy nie ma błędów ortograficznych i innych litrówek.

gotowe

Na zakończenie zapisz plik w formacie .pdf żeby nic się nie rozjechało, dostosuj nazwę np. CV_ImięNazwisko_NazwaFirmy i wyślij na adres wskazany w ofercie pracy. Tutaj też poczyń ostatni wysiłek i zamiast standardowej formatki „Załączam swoje CV i tym samym zgłaszam swoją kandydaturę do udziału w procesie rekrutacji” spersonalizuj wiadomość. Prawie nikt tego nie robi więc rekruter będzie miło zaskoczony, a twoja wiadomość wyróżni się spośród innych. Jeśli zastanawiasz się czy warto, potwierdzam. Warto.

Trzymam swój kciuk. Do działa.

ROZWIĄZANIE

Poniżej zaznaczyłam słowa kluczowe. Podobne ćwiczenie wykonaj na interesującej cię ofercie pracy.

– <Wykształcenie wyższe> kierunkowe.
– Doświadczenie w skutecznym <pozyskiwaniu klientów> sieciowych.
– Minimum <2 lata doświadczenia> w pracy na stanowisku <KAM> lub <KAS>.
– Potwierdzone sukcesy w zakresie <sprzedaży>.
– Wysoki poziom umiejętności w zakresie <analizy wyników> sprzedaży.
– Wysoce rozwinięte <umiejętność komunikacji> i <budowania relacji>.
– Bardzo dobra znajomość pakietu <MS Office>.
– Ważne <prawo jazdy kat B>.

FacebookTwitterBEZECEŃSKIE MAILE

Tagi
CV
HR
KARIERA
PRACA
TIPS&TRICS
← WCZEŚNIEJSZE
W czym czujesz się niezastąpiona?
PÓŹNIEJSZE →
Po co ci grupa docelowa

Magda Ostrowska

Mam na imię Magda, jestem zwykłą, chociaż multipotencjalną dziewczyną. Nie lubię się ograniczać, dlatego tego nie robię, a zamiast jednego zawodu – mam, co najmniej pięć. Jestem graficzką, blogerką, menadżerką projektów, HRabiną i trenerką biznesu, dałam więc sobie prawo do mądrowania i pokazuję, że naprawdę można, czerpać przyjemność z wykonywanej pracy. Hmm. Hmm. Mhm.

10 Komentarze

on CV: SŁOWA-KLUCZE.
  1. .bez tytułu
    1 maja 2016 @ 10:28
    -
    Odpowiedz

    […] uwagi na potencjalne zarobki, firmę która oferuje pracę, czy też możliwości rozwoju. Swoje CV dostosuj do każdego pracodawcy z osobna i podkreśl, zaznacz większym drukiem, te kompetencje których poszukuje potencjalny pracodawca w […]

  2. Jak napisać CV? +szablon do pobrania - Pracowity Blog
    1 maja 2016 @ 10:48
    -
    Odpowiedz

    […] pewno ci nie zaszkodzi. Wręcz pomoże wyeksponować najważniejsze elementy, dzięki czemu HRabina skanując tekst od razu dostrzeże sedno. Zaufaj mi. Będzie ci za to […]

  3. Zmiana pracy czyli pożegnania nastał czas. Do widzenia.
    27 lipca 2016 @ 15:31
    -
    Odpowiedz

    […] i wykonywanych obowiązkach kończąc. Co więcej pomimo deklaracji, większość nie wysyła nawet CV. Szuka, nie szukając. To ciekawe, prawda? Nad powodami różnic między czynami, a deklaracjami […]

  4. Co wpisać do CV, gdy nie mam doświadczenia zawodowego?
    21 listopada 2016 @ 19:15
    -
    Odpowiedz

    […] i nie mogę się nimi pochwalić. Co więcej mam je usunąć z CV? O drugiej opcji pośrednio już pisałam, może jeszcze kiedyś wrócę. Teraz skupię się na dniu dzisiejszym i od razu zacznę od dobrych […]

  5. Katarzyna Madej
    12 kwietnia 2017 @ 13:16
    -
    Odpowiedz

    bardzo wartościowy tekst! Większości napisanie CV wydaje się być bardzo proste – wpisują wszystko jak leci, a potem jedno i to samo CV wysyłają na każde ogłoszenie.

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      18 kwietnia 2017 @ 13:44
      -
      Odpowiedz

      Bo największa trudność to właśnie wspomniana selekcja informacji, która powoduje opór zw. z usuwaniem części swoich doświadczeń zawodowych. Kandydatom wydaje się, że wszystkie są tak samo ważne niezależnie od stanowiska, a to przecież nieprawda i w sumie najczęstszy błąd. Miłego dnia🎈

  6. StestujTo
    23 maja 2017 @ 12:30
    -
    Odpowiedz

    Nie pozostaje mi nic innego jak usiąść do przerobienia swojego cv, akurat rozglądam się za pracą 🙂 dzięki za ten tekst!

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      23 maja 2017 @ 13:34
      -
      Odpowiedz

      Polecam, relomenduję i zapraszam częściej. A gdybyś potrzebowała pomocy przy edycji CV, zapraszam >> magda@dopracowani.pl💛

  7. Marlena Żyła
    12 czerwca 2018 @ 00:10
    -
    Odpowiedz

    Ciekawy sposób związany z rozpracowaniem ogłoszenia o pracę 😉 przyznam szczerze, że nigdy nie rozkładałam tego na czynniki pierwsze. W pierwszej chwili nie wiedziałam za bardzo jak można rozpracować dane ogłoszenie. Niemniej warto spróbować !

    • Magda Ostrowska | Dopracowani
      12 czerwca 2018 @ 16:37
      -
      Odpowiedz

      Po to jestem aby zwracać uwagę na to, na co większość nie zwraca 🙂

POROZMAWIAJMY

Bardzo najbardziej chcę poznać Twoje zdanie w temacie. Zostaw komentarz.

Click here to cancel reply

Poczekaj...
Opublikuj

Polecam także

Tego nie możesz pominąć

Czego szukają pracodawcy u kandydatów do pracy? Oto odpowiedź na odwieczne pytanie

Posted by Magda Ostrowska

Zastanawiałaś się kiedyś, czego tak naprawdę szukają pracodawcy u kandydatów do pracy? O co tak naprawdę chodzi na rozmowach kwalifikacyjnych? Śpieszę z …

Czytaj →
NA ETACIE
6 MIN READ

.bez tytułu

Posted by Magda Ostrowska

Dzisiejszy artykuł piszę w emocjach które naszły mnie po otrzymaniu wiadomości wraz z CV, która to stanowiła „wyrażenie chęci udziału w procesie …

Czytaj →
NA ETACIE
9 MIN READ

Satysfakcja z pracy? To możliwe!

Posted by Magda Ostrowska

Chcesz mieć satysfakcję z pracy i zarabianych pieniędzy? Każdy chce. Ale. Nie każdy ją osiąga. Na szczęście ty możesz. Na wstępie, musisz …

Czytaj →
DLA BLOGEREK, DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH, NA ETACIE
4 MIN READ

BEZECEŃSKI NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ I URUCHOM LAWINĘ BEZECEŃSKICH MAILI

Linki afiliacyjne

Niektóre linki na blogu, mogą być linkami afiliacyjnymi. Nie lubię ściemniać dlatego dotyczy to tylko produktów, które znam i gorąco polecam. Ich kliknięcie nie powoduje zakupu, a jedynie przenosi na stronę, gdzie możesz go dokonać – po cenie niższej lub regularnej, nigdy wyższej. Ku ogólnej szczęśliwości.

Prawa autorskie

Wszystkie teksty są mojego autorstwa – jeżeli zatem chcesz skorzystać, zapytaj. Jest szansa, że się nie zgodzę, ale pytać zawsze warto. Natomiast z grafik prezentowych możesz swobodnie korzystać na swój użytek czyt. nie są na sprzedaż. with L O V Ę


Mój blog korzysta z plików cookies. Sprawdź zasady korzystania i moją Politykę Prywatności.

 

©2016-2020 Dopracowani. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wdrożenie: Monkey Business | mnkb

Istota etapu selekcji aplikacji czyli SŁOWA-KLUCZE w CV
Facebook
Online Reputation Management
X
Zamień swoje pomysły w realny plan działania i zrealizuj je – skutecznie! Teraz kupując mojego eBooka o zarządzaniu projektami, Audiobook otrzymasz w prezencie
ODBIERZ AUDIOBOOK W PREZENCIE
Kocham ciastka, pączki i inne słodkości więc i blog Dopracowani jest ich pełen. Inaczej mówiąc wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę. Więcej