magda ostrowska

Cześć! Mam na imię Magda. Jestem zwykłą, chociaż multipotencjalną dziewczyną, a moją supermocą jest „ponadludzki głód wiedzy”. Odkrywam, sprawdzam, testuję, nieustannie się uczę i kręci mnie ogrom randomowych tematów. Ta mnogość zainteresowań spowodowała, że w życiu robiłam już bardzo wiele, a wszystko to w pogoni za satysfakcją z pracy i zawodowym spełnieniem.

Obecnie jestem szefową Klubu PSC, prowadzę też butikową agencje kreatywną, w której robimy fajne strony, blogi, sklepy i platformy kursowe dla twórców internetowych.

Chociaż Przedsiębiorczość to moje drugie imię, na pierwsze mam Magda. Bądźmy w kontakcie.

NAPISZ DO MNIE!

magda@dopracowani.pl

Follow
  • HOME
  • ZACZNIJ TUTAJ
  • BLOG
  • PODCAST
  • #LubięWiedzieć
  • BLOGOMETAMORFOZA 4.0
  • PREZENTY
  • BIZNES UP!
  • NARZĘDZIA
  • FAJNE BLOGI
  • KURS ONLINE
  • E-BOOK
  • WSPÓŁPRACA
  • PRACOWITY SKLEP
Follow
  • HOME
  • O MNIE
  • BLOG
  • PODCAST
  • #LubięWiedzieć
  • PREZENTY
  • WSPÓŁPRACA
  • MNKB.PL
  • SKLEP

Zbuduję własną korporację

-
DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH
-
21 komentarzy
4 MIN READ

Gdy przechodzimy na swoje, po latach pracy w korporacji i to również na kierowniczych stanowiskach, często naszą ambicją jest „zbuduję własną korporację”. Czy oby na pewno przenoszenie know how korporacji do naszej firmy to dobry pomysł?

etapy rozwoju małej firmy
Prawda jest taka, że specyfika funkcjonowania korporacji, często z obcym kapitałem jest zdecydowanie inna od niewielkich biznesów, również tych online. Dlatego też przenieść ich zasady działania 1:1 jest wręcz niemożliwe, choćby ze względu na ograniczone zasoby osobowe czy finanse.
Wyciąganie z kontekstu fragmentu – również nie jest dobrym pomysłem, bo te fragmenty działają tylko dlatego, że wynikają z konkretnych procedur, misji, wizji i wartości organizacji. Aby to jednak zrozumieć trzeba znać etapy rozwoju małej firmy. Zatem.
etapy rozwoju małej firmy

etapy rozwoju małej firmy

etapy rozwoju małej firmy

Załóżmy, że początkiem twojej działalności jest freelance. Inaczej mówiąc w zasadzie wszystko robisz sama, często jako podwykonawca dla większych firm, które to zajmują się pozyskaniem klienta końcowego. Twoja działalność jest wręcz mocno uzależniona od innych.

Z czasem zaczynają bezpośrednio trafiać do ciebie klienci, a projekty stają się coraz bardziej rozbudowane, często wykraczając poza twoje kompetencje i możliwości czasowe. Sama więc zaczynasz szukać podwykonawców-freelancerów na potrzeby realizacji konkretnych projektów.

Ponieważ pracy wam nie ubywa, dobrym pomysłem jest stworzenie procedur, schematów, być może prostych struktur, a pewne procesy zostaną zoptymalizowane, dzięki automatyzacji i podziałowi obowiązków.

Kolejnym krokiem może być albo specjalizacja w jakimś konkretnym obszarze, albo dywersyfikacja czyli tworzenie nowych marek. I tak firma zaczyna być małą korporacją, co nie jest ani dobre, ani złe – wszystko zależy od twoich założeń.

zarządzanie projektami

Oczywiście każdy z tych etapów (bardzo umownych, bo opartych na moim doświadczeniu) może trwać dłużej lub krócej, a czasami w pełni świadomie zatrzymujemy się na pierwszym etapie, świadcząc usługi podwykonawcze. Bo tak bezpieczniej. Bo tak wygodniej. Bo tak chcesz.

I teraz wyobraź sobie, że jako freelancerka, a nawet właścicielka małej firmy realizująca większe projekty z podwykonawcami, zaczynasz powielać bardzo rozbudowane procesy, charakterystyczne dla korporacji np. w obsłudze klienta czy sprzedaży. Co widzisz? Bo ja widzę złe, złego początki.

etapy rozwoju małej firmy

złe, złego początki

etapy rozwoju małej firmy
Nie znam badań w tym temacie, dlatego mogę opierać się tylko na własnych przypuszczeniach i moim zdaniem, właśnie ta próba kopiowania korporacji, prowadzi do upadku małych firm w pierwszych latach ich działalności. Bo nie liczą się z kosztami i trwonią pieniądze. Bo startują ze zbyt rozbudowaną ofertą bez rozeznania rynku. Bo już na starcie zbyt wiele delegują lub nie delegują wcale.
I żebyśmy się tylko dobrze zrozumiały. Jeżeli chcesz zbudować korporację – zrób to, ale pamiętaj aby mierzyć siły na zamiary. Pewnych etapów po prostu nie da się przeskoczyć.
To co też niezwykle ważne, fakt prowadzenia niewielkiej firmy – nie świadczy o braku ambicji. Wręcz przeciwnie. Bo giganty jak Google często same czerpią z know how start-up’ów w kontekście zarządzania projektami czy zasobami ludzkimi. Korporacje zaś wymyślają skomplikowane projekty mające na celu optymalizację pracy i zwiększenie efektywności, czerpiąc wzorce od tych mniejszych, dla których spotkanie biznesowe to relacje, a nie początek projektu/współpracy/czegokolwiek.
etapy rozwoju małej firmy

.

etapy rozwoju małej firmy
Zamiast zapatrywać się na większych, po prostu zróbmy co w naszej mocy by wycisnąć maksimum z naszej działalności i dopiero stopniowo zwiększajmy skalę. Czy to wprowadzając dywersyfikację jako model biznesowy, czy też pionowo – penetrując rynek, dzięki wąskiej specjalizacji.
Bo rozwój własnej firmy jest możliwy, ale pamiętaj, że nawet ci najwięksi byli kiedyś całkiem mali.
with L O V Ę
magda

A jeżeli masz ochotę na więcej biznesowych ciekawostek, przydatnych w rozwoju własnej marki – weź udział w projekcie Biznes Up! dla wszystkich przedsiębiorczych i/lub blogujących dziewczyn.

808

FacebookTwitterBEZECEŃSKIE MAILE

Tagi
BIZNES
BLOG
FIRMA
FREELANCE
KORPORACJA
START-UP
WŁASNA FIRMA
ZARZĄDZANIE
← WCZEŚNIEJSZE
Złodzieje czasu w życiu przedsiębiorcy
PÓŹNIEJSZE →
Kiedy i jak odmówić klientowi realizacji zlecenia?

Magda Ostrowska

Mam na imię Magda, jestem zwykłą, chociaż multipotencjalną dziewczyną. Nie lubię się ograniczać, dlatego tego nie robię, a zamiast jednego zawodu – mam, co najmniej pięć. Jestem graficzką, blogerką, menadżerką projektów, HRabiną i trenerką biznesu, dałam więc sobie prawo do mądrowania i pokazuję, że naprawdę można, czerpać przyjemność z wykonywanej pracy. Hmm. Hmm. Mhm.

21 Komentarze

on Zbuduję własną korporację.
  1. Kinga Ł
    4 września 2018 @ 21:03
    -
    Odpowiedz

    Bardzo mądry wpis, na pewno przyda mi się przy budowaniu mojego małego imperium 🙂

    • Magda Ostrowska
      4 września 2018 @ 21:16
      -
      Odpowiedz

      Oh jak doskonale 🙂 A jaki będzie profil tego imperium? Co oferuje Twoja firma, Kinga?

  2. Dominika D.
    4 września 2018 @ 21:05
    -
    Odpowiedz

    Niesamowity i pouczający artykuł.

  3. wielopokoleniowo
    4 września 2018 @ 21:47
    -
    Odpowiedz

    Pracowałam i w dużych, i w malutkich firmach – są różnice i to zupełnie inny :typ” pracy 😉

  4. Urszula
    4 września 2018 @ 21:54
    -
    Odpowiedz

    Z przyjemnością przeczytałam.

  5. Dawid
    5 września 2018 @ 08:42
    -
    Odpowiedz

    Bardzo mądre słowa. Siłą małych firm jest elastyczność, możemy szybko reagować na potrzeby rynku. Próby robienia z siebie korporacji zabierają nam poniekąd taką możliwość.

    • Magda Ostrowska
      5 września 2018 @ 09:38
      -
      Odpowiedz

      Otóż, otóż bardzo celna uwaga.

  6. Katarzyna Mirek
    5 września 2018 @ 09:44
    -
    Odpowiedz

    Ciekawy artykuł. Miałam własną firmę niedużą ale jednak, później tylko blogowania a teraz i blog i urząd miasta. Ale takiej 100% korporacji nie doświadczyłam i chyba bym się na to nie zdecydowała

    • Magda Ostrowska
      5 września 2018 @ 19:56
      -
      Odpowiedz

      A skąd Kasia takie przypuszczenie?

  7. Anna
    5 września 2018 @ 19:50
    -
    Odpowiedz

    Na takich próbach kopiowania można się łatwo „potknąć”. 😉

  8. Natalia
    5 września 2018 @ 21:41
    -
    Odpowiedz

    Wspaniałe podsumowanie tekstu – wszyscy kiedyś zaczynali od zera. Powodzenia & pozdrowienia!

  9. Rita
    6 września 2018 @ 19:45
    -
    Odpowiedz

    Zawsze mówię, że Microsoft też zaczynał w garażu 😊

    • Magda Ostrowska
      6 września 2018 @ 20:18
      -
      Odpowiedz

      I Apple, i Google, i Amazon 🙂

  10. Anna
    6 września 2018 @ 20:03
    -
    Odpowiedz

    Ja wciąż ubolewam nad dym, że w szkole nigdy nie uczyli i nadal prawdopodobnie nie uczą jak prowadzić firmę. Wszystkiego trzeba się uczyć na własnych błędach i często są to dość bolesne lekcje.

    • Magda Ostrowska
      6 września 2018 @ 20:19
      -
      Odpowiedz

      To w takim razie łączymy się w bólu, ale szczerze wierzę, że w końcu uda się to zmienić 🙂

  11. Guess What/ Klaudia
    6 września 2018 @ 20:37
    -
    Odpowiedz

    Dokładnie, ja pracuję właśnie jako freelancer i cały czas się uczę, wcześniej pracowałam w innych firmach, ale to nie było dla mnie. Teraz mimo, że dosłownie wszystko jest na mojej głowie, czuje, że wreszcie mam kontrolę i pracuję tak, jak zawsze chciałam – efektywnie, a w dodatku kocham to co robię 🙂

  12. Aga
    7 września 2018 @ 08:35
    -
    Odpowiedz

    Super artykuł- wprowadza mi taką fajną, nową perspektywę na przyszłość 🙂

    • Magda Ostrowska
      7 września 2018 @ 09:39
      -
      Odpowiedz

      A planujesz Aga w przyszłości otwarcie własnej firmy?

  13. Aneta
    7 września 2018 @ 20:28
    -
    Odpowiedz

    Uciekamy z korpo nie po to, by powielać poznane tam schematy. Gdyby nam tam pasowało, nie szukalibyśmy niczego innego… 🙂

    • AniaM
      21 września 2018 @ 16:45
      -
      Odpowiedz

      To w sumie zabawne, że młodych ludzi po studiach przyciaga tam jak na magnes, a potem przepracowując tam całą swoją młodość budzą się, że tyrali dla kogoś i pragną czegoś swojego.

      • Magda Ostrowska
        24 września 2018 @ 09:52
        -
        Odpowiedz

        A ja akurat doskonale rozumiem dlaczego korporacje są atrakcyjnym miejscem pracy dla absolwentów i sama gorąco taki start na rynku pracy polecam >> https://dopracowani.pl/2018/08/05/czego-mozesz-nauczyc-sie-pracujac-w-korporacji/

POROZMAWIAJMY

Bardzo najbardziej chcę poznać Twoje zdanie w temacie. Zostaw komentarz.

Click here to cancel reply

Poczekaj...
Opublikuj

Polecam także

Tego nie możesz pominąć

Własna firma czy etat? Czy samozatrudnienie sprawdzi się u każdego?

Posted by Magda Ostrowska

Własna firma czy etat? Przed tym dylematem staje wiele aktywnych zawodowo osób. Aby pomóc odpowiedzieć na to pytanie, zadam inne. własna firma …

Czytaj →
DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH, NA ETACIE
7 MIN READ

Sztuka odpuszczania to prawdziwa sztuka cz. 2 | Biznes Up!

Posted by Magda Ostrowska

Czas na drugą część wskazówek dotyczących pułapki zamrożonej konsekwencji. I tak. Dzisiaj podpowiem, jak odpuścić bez strachu, że być może coś nas …

Czytaj →
DLA BLOGEREK, DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH, ROZWOJOWNIA
5 MIN READ

Złodzieje czasu w życiu przedsiębiorcy

Posted by Magda Ostrowska

Jak zwiększyć efektywność w pracy i biznesie to zagwozdka wielu przedsiębiorców. Zatem. Dzisiaj podpowiem, gdzie jest najwięcej luk efektywności, a wnioski wyciągnij …

Czytaj →
DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH
7 MIN READ

BEZECEŃSKI NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ I URUCHOM LAWINĘ BEZECEŃSKICH MAILI

Linki afiliacyjne

Niektóre linki na blogu, mogą być linkami afiliacyjnymi. Nie lubię ściemniać dlatego dotyczy to tylko produktów, które znam i gorąco polecam. Ich kliknięcie nie powoduje zakupu, a jedynie przenosi na stronę, gdzie możesz go dokonać – po cenie niższej lub regularnej, nigdy wyższej. Ku ogólnej szczęśliwości.

Prawa autorskie

Wszystkie teksty są mojego autorstwa – jeżeli zatem chcesz skorzystać, zapytaj. Jest szansa, że się nie zgodzę, ale pytać zawsze warto. Natomiast z grafik prezentowych możesz swobodnie korzystać na swój użytek czyt. nie są na sprzedaż. with L O V Ę


Mój blog korzysta z plików cookies. Sprawdź zasady korzystania i moją Politykę Prywatności.

 

©2016-2020 Dopracowani. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wdrożenie: Monkey Business | mnkb

Zbuduję własną korporację | Etapy rozwoju małej firmy
Facebook
Online Reputation Management
X
Zamień swoje pomysły w realny plan działania i zrealizuj je – skutecznie! Teraz kupując mojego eBooka o zarządzaniu projektami, Audiobook otrzymasz w prezencie
ODBIERZ AUDIOBOOK W PREZENCIE
Kocham ciastka, pączki i inne słodkości więc i blog Dopracowani jest ich pełen. Inaczej mówiąc wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę. Więcej