magda ostrowska

Cześć! Mam na imię Magda. Jestem zwykłą, chociaż multipotencjalną dziewczyną, a moją supermocą jest „ponadludzki głód wiedzy”. Odkrywam, sprawdzam, testuję, nieustannie się uczę i kręci mnie ogrom randomowych tematów. Ta mnogość zainteresowań spowodowała, że w życiu robiłam już bardzo wiele, a wszystko to w pogoni za satysfakcją z pracy i zawodowym spełnieniem.

Obecnie jestem szefową Klubu PSC, prowadzę też butikową agencje kreatywną, w której robimy fajne strony, blogi, sklepy i platformy kursowe dla twórców internetowych.

Chociaż Przedsiębiorczość to moje drugie imię, na pierwsze mam Magda. Bądźmy w kontakcie.

NAPISZ DO MNIE!

magda@dopracowani.pl

Follow
  • HOME
  • ZACZNIJ TUTAJ
  • BLOG
  • PODCAST
  • #LubięWiedzieć
  • BLOGOMETAMORFOZA 4.0
  • PREZENTY
  • BIZNES UP!
  • NARZĘDZIA
  • FAJNE BLOGI
  • KURS ONLINE
  • E-BOOK
  • WSPÓŁPRACA
  • PRACOWITY SKLEP
Follow
  • HOME
  • O MNIE
  • BLOG
  • PODCAST
  • #LubięWiedzieć
  • PREZENTY
  • WSPÓŁPRACA
  • MNKB.PL
  • SKLEP

Delegowanie zadań – czy zawsze warto?

-
DLA BLOGEREK, DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH
-
27 komentarzy
4 MIN READ

Delegowanie zadań i budowanie zespołu, jest często utożsamiane z rozwojem firmy. Czy jednak faktycznie zawsze to najlepsza opcja dla twojego biznesu?

delegowanie zadań

Osoby, które prowadzą własną firmę i/lub blogobiznes, prędzej czy później dochodzą do momentu, w którym zaczynają rozważyć delegowanie części zadań, innym osobom. Konkretnie możemy delegować dwa rodzaje zadań – te dotyczące naszej oferty np. grafik, krawcowa lub dotyczące funkcjonowania firmy np. księgowa, sprzedawca. Jak się zatem łatwo domyślić, nie ma prostej odpowiedzi na pytanie czy warto? Gdyż. Otóż. Ponieważ. Czasami warto, a czasami nie warto. Piff. Paff. Pfff.

delegowanie zadań

delegowanie zadań, które same potrafimy wykonać

delegowanie zadań
Ma miejsce najczęściej gdy brakuje nam czasu. I to w sumie ma sens, bo odzyskane w ten sposób minuty możemy wykorzystać na zadania strategiczne, które popychają nasz biznes do przodu. Jeżeli tak jest i w twoim przypadku – doskonale. Jeżeli jednak z odzyskanym w ten sposób czasem, nic nie robisz  – tracisz czas i pieniądze.
Pieniądze. Bo komuś za realizację tych zadań zapłacić musisz, a w końcu mogłabyś je wykonać sama skoro potrafisz. Czas. Jeśli zamiast za obszary dot. strategii weźmiesz się za tzw. bieżączkę, którą mógłby wykonać ktoś inny.
Po prostu jako właścicielka firmy pewne rzeczy możesz oddać, ale na pewnych warto się skupić. Konkretnie na tych kluczowych elementach prowadzenia firmy, jak określanie celów długoterminowych oraz strategii ich realizacji, a w konsekwencji kształtowanie oferty czy choćby polityki cenowej. Naprawdę masz co robić. Skup się na tym, oddaj realizację zadań bieżących, technicznych, a tylko na tym skorzystasz.
zarządzanie projektami
Jest jeszcze druga opcja, w której delegujemy zadania, które same potrafimy wykonać. Dzieje się tak wtedy, gdy ich nie lubimy np. księgowość, sprzedaż czy obsługa klienta. I chociaż jestem gorącą zwolenniczką czerpania przyjemności ze swojej pracy to wiem też, że ten powód nie zawsze jest wystarczający. Kiedy nie jest?
Gdy dopiero zaczynasz. Wówczas każdy koszt powinien mieć swoje uzasadnienie. Zatem. O ile nie masz jeszcze portfela klientów, którzy stoją w kolejce po twój produkt/usługę – czasami warto się przemęczyć, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze spożytkować np. na promocję i reklamę lub rozbudowę oferty.
delegowanie zadań

delegowanie zadań, których same nie potrafimy wykonać

delegowanie zadań
Tutaj oczywiście również mamy dwa wyjścia – nauczyć się lub już na starcie poszukać, kogoś kto nas wyręczy. I podobnie mamy dwie strony medalu.
Jeżeli nowe umiejętności, możesz wykorzystywać w swojej firmie na szerszą skalę np. do jej rozwoju – nie warto od razu delegować – lepiej się nauczyć, bo w przeciwnym razie już na starcie firma będzie generowała koszty, pomimo, że nie będzie jeszcze przynosiła dochodów.
Jeżeli natomiast to jednorazowa rzecz, niezwiązana z częścią produktowo-usługowo-strategiczną np. postawienie sklepu online, odpuść naukę i deleguj. Nauka trwa, a czas który na nią przeznaczysz mogłabyś spożytkować np. na sprzedaż, czerpiąc realne zyski.
Ma to sens, prawda?
delegowanie zadań

pasjobiznes

delegowanie zadań
Jest jeszcze jeden ambaras w całym tym biznesie. Mam na myśli sytuację, w której nie delegujemy zadań, które bardzo lubimy wykonywać, pomimo, że nie są kluczowe dla rozwoju naszej firmy.
Teoretycznie, gdy coś się lubi to należy robić tego jak najwięcej. Pamiętaj jednak, że o ile nie jest twoją ambicją stworzenie korporacji o skomplikowanej strukturze, składającej się z szeregowych pracowników, liderów i menadżerów poszczególnych obszarów, to ty odpowiadasz za zarządzanie swoją firmą. Nikt cię w tym nie wyręczy, bo nikt nie zna twojej wizji, misji i kierunku w którym zmierzasz, a czas nie jest z gumy.
Czasami warto więc, a nawet trzeba – delegować również te ulubione zajęcia. Bo zarządzanie firmą to coś więcej niż realizacja swojej pasji, a połączenie pasji i biznesu wcale nie jest jej podstawowym zadaniem i  jedynym, słusznym rozwiązaniem.
with L O V Ę
magda

A jeżeli chcesz dostać kwartalne zestawienie moich przychodów i masz ochotę na kilka biznesowych ciekawostek, przydatnych w rozwoju własnej marki – weź udział w projekcie Biznes Up! dla wszystkich przedsiębiorczych i/lub blogujących dziewczyn.

643

FacebookTwitterBEZECEŃSKIE MAILE

Tagi
BIZNES
FIRMA
PIENIĄDZE
PRACOWNICY
STRATEGIA
STRATEGIA ROZWOJU
ZARZĄDZANIE
ZESPÓŁ
← WCZEŚNIEJSZE
3 (anty)sposoby pozyskania wartościowych klientów
PÓŹNIEJSZE →
Jak wrócić do pracy po urlopie i nie dać się pourlopowej nostalgii?

Magda Ostrowska

Mam na imię Magda, jestem zwykłą, chociaż multipotencjalną dziewczyną. Nie lubię się ograniczać, dlatego tego nie robię, a zamiast jednego zawodu – mam, co najmniej pięć. Jestem graficzką, blogerką, menadżerką projektów, HRabiną i trenerką biznesu, dałam więc sobie prawo do mądrowania i pokazuję, że naprawdę można, czerpać przyjemność z wykonywanej pracy. Hmm. Hmm. Mhm.

27 Komentarze

on Delegowanie zadań – czy zawsze warto?.
  1. Inga
    26 sierpnia 2018 @ 22:36
    -
    Odpowiedz

    Takie delegowanie zadań jest bardzo przydatne, bo czasami mamy więcej czasu na konkrety ale warto się nie raz trochę pomęczyć też 😉

  2. Atrakcyjne wakacje z dzieckiem
    27 sierpnia 2018 @ 09:31
    -
    Odpowiedz

    Uważam, że na pewno pomaga usprawnić pracę w zespole

    • Magda Ostrowska
      28 sierpnia 2018 @ 12:12
      -
      Odpowiedz

      A bez zespołu nie warto zadań delegować?

  3. Aneta
    27 sierpnia 2018 @ 09:38
    -
    Odpowiedz

    Nie mamy w tej kwestii jeszcze doświadczenia ale pewnie w miarę rozwoju firmy to się zmieni

  4. Judyta
    27 sierpnia 2018 @ 13:30
    -
    Odpowiedz

    To prawda nie można wszystkiego robić samemu, to jest niemożliwe do ogarnięcia 🙂 ale dawanie komuś zadań też nie jest łatwe. Krótko mówiąc prowadzenie firmy (bez względu czy mała czy duża) to ogromne wyzwanie 🙂

  5. Patrycja Czubak
    27 sierpnia 2018 @ 13:49
    -
    Odpowiedz

    Ja jestem zosia samosia. Muszę wszystko mieć pod kontrolą, jeżeli chodzi o pracę zawodową. Chyba nie mogłabym pracować w zespole.

    • Magda Ostrowska
      28 sierpnia 2018 @ 12:13
      -
      Odpowiedz

      A czym Patrycja zajmuje się Twoja firma?

  6. Zawód Kobieta
    27 sierpnia 2018 @ 13:58
    -
    Odpowiedz

    Zawsze mam problem z delegowaniem zadań o wydaje mi się, że nikt nie zrobi pewnych rzeczy lepiej ode mnie

    • Magda Ostrowska
      28 sierpnia 2018 @ 12:13
      -
      Odpowiedz

      I jak sobie z tym radzisz? Czy po prostu nic nie delegujesz?

  7. Joanna
    27 sierpnia 2018 @ 13:58
    -
    Odpowiedz

    W większości przypadków zdecydowanie warto – delegowanie z głową to dowód na świetną organizację czasu nie tylko teraźniejszego ale też tego przeznaczonego na naukę tego w czym ktoś może nas wyręczyć a niekoniecznie nauka czegoś kiedykolwiek przyda nam się ponownie. Gorzej kiedy nie wiemy komu delegujemy.

    • Magda Ostrowska
      28 sierpnia 2018 @ 12:15
      -
      Odpowiedz

      Gorzej jeśli tego czasu właśnie nie przeznaczamy na rozwój siebie lub firmy, wówczas raczej więcej strat (finansowych) niż korzyści z delegowania.

  8. Marta K
    27 sierpnia 2018 @ 14:43
    -
    Odpowiedz

    Zależy od stopnia trudności i zaangażowania. Jeśli możemy czas na wykonanie tego zadania przedłożyć na lepszą jakość wykonania drugiego, to warto…wiadomo 😉

    • Magda Ostrowska
      28 sierpnia 2018 @ 12:15
      -
      Odpowiedz

      Celna uwaga 🙂

  9. BEATA REDZIMSKA
    27 sierpnia 2018 @ 14:51
    -
    Odpowiedz

    No wlasnie czasami chcielibysmy oddelegowac pewne rzeczy, ktorych w sumie byloby lepiej gdybysmy zmobilizowali sie by sie ich nauczyc. Co nawet nie znaczy, ze w przyszlosci nie powinnismy ich delegowac. Ale wtedy bedziemy bardziej swiadomi tego, co delegujemy.

    • Magda Ostrowska
      28 sierpnia 2018 @ 12:18
      -
      Odpowiedz

      Też prawda, pod warunkiem, że nauki nie odwlekamy w czasie, a przez to hamuje start/rozwój firmy, która mogłaby już dawno zarabiać, gdybyśmy na siłę nie chcieli się czegoś uczyć. Ja ogólnie jestem zwolenniczką zapłacenia za usługę i niech już się dzieje, a ew. uczyć się w trakcie aby wykorzystać przy następnej sposobności.

  10. iza
    27 sierpnia 2018 @ 15:11
    -
    Odpowiedz

    pomaga usprawnić pracę w zespole

  11. angelika
    27 sierpnia 2018 @ 15:13
    -
    Odpowiedz

    uwazam ze warto , dzieki temu mozna lepiej wspolpracowac 🙂

    • Magda Ostrowska
      28 sierpnia 2018 @ 12:18
      -
      Odpowiedz

      Hmm rozwiniesz myśl?

  12. Joanna
    27 sierpnia 2018 @ 15:26
    -
    Odpowiedz

    Delegowanie pozwala nam skupić się na zadaniach strategicznych, a wierzę, że tylko dzięki nim jesteśmy w stanie rozwijać biznes w sposób zrównoważony. Jestem fanką delegowania, choć nie zawsze przychodzi mi to łatwo. 🙂

    • Magda Ostrowska
      28 sierpnia 2018 @ 12:19
      -
      Odpowiedz

      Bardzo trafnie napisane 🙂

  13. aga
    27 sierpnia 2018 @ 23:29
    -
    Odpowiedz

    ja bardzo lubie wyznaczac sobie zadania i robic plan 🙂

    • Magda Ostrowska
      28 sierpnia 2018 @ 12:20
      -
      Odpowiedz

      A rozwiniesz myśl, bo nie zrozumiałam Aga co to ma wspólnego z delegowaniem.

  14. Aleksandra Bohojło
    28 sierpnia 2018 @ 00:28
    -
    Odpowiedz

    Kiedyś byłam Zosią Samosią, a potem zmądrzałam. Delegowanie uczy wielu rzeczy, szczególnie w pracy zespołowej. Pracując w jednej z największych firm na świecie, w uslugach, bez delegowania zadań, czyli ich wyraźnego podziału nie dalibyśmy rady zrobić wszystkiego co było zaplanowane. Delegowanie wpływa na efektywność pracy. Oczywiście korzystnie.

    • Magda Ostrowska
      28 sierpnia 2018 @ 12:21
      -
      Odpowiedz

      Fakt, ale akurat korpostruktury rządzą się nieco innymi prawami.

  15. Tomek
    28 sierpnia 2018 @ 12:15
    -
    Odpowiedz

    Jeżeli chodzi o delegowanie to mam z tym dwa problemy:

    1. Nie deleguje czegoś, pomimo, że nie mam czasu na to zadanie, ale wolę zrobić je po godzinach/w nocy/na wariackich… bo wiem, że ktoś komu to wydeleguje zrobi to niezgodnie z moją wizją/planem, a tłumaczenie i pilnowanie mija się z celem

    Tak więc w punkcie pierwszym delegowanie nie sprawdza się niestety

    2. Deleguje mimo, że wiem, że osoba, która to zrobi nie zrobi tego w 100% tak jakbym chciał ale … ja tego nie potrafię zrobić, a aktualnie zespół składa się z osób, które też nie są w tym najlepsze jednak potrafią więcej niż ja … deleguje ale z myślą, kurde gdybym miał w zespole kogoś innego to na pewno efekt byłby lepszy

    Tutaj deleguje ale wolałbym nie 🙂

    • Magda Ostrowska
      28 sierpnia 2018 @ 12:31
      -
      Odpowiedz

      Czyli jednak perfekcjonista. Dobrze, że chociaż wszystkich choreografii sam nie musisz wykonać, bo kiedyś to „po godzinach” też się skończy <3

  16. Emilia
    28 sierpnia 2018 @ 16:22
    -
    Odpowiedz

    Och, jak ja kiedyś nie umiałam i nie cierpiałam delegowania zadań. Na szczęście to już za mną.
    Ale teraz wychodzę z założenia, że nawet jeśli deleguję coś, czego nie umiem, to… i tak chcę się chociaż po trochu dowiedzieć, o co chodzi. Przyuczyć się, tak minimalnie, żeby załapać mniej więcej i potem móc komuś następnemu albo wytłumaczyć, albo od biedy zrobić samej.

POROZMAWIAJMY

Bardzo najbardziej chcę poznać Twoje zdanie w temacie. Zostaw komentarz.

Click here to cancel reply

Poczekaj...
Opublikuj

Polecam także

Tego nie możesz pominąć

Smart living w niewielkiej firmie

Posted by Magda Ostrowska

Smart living to idea mądrego i sprytnego życia sprzyjająca oszczędności czasu i pieniędzy. U mnie w wersji dla przedsiębiorczych. Zapraszam! Wpis powstał …

Czytaj →
DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH
6 MIN READ

Paradoks eksperta czyli jak nie wpaść we własne sidła | Biznes Up!

Posted by Magda Ostrowska

Jesteś ekspertką w jakimś obszarze? To doskonale. W tym jednak ambaras, że wiedza ekspercka ma paradoksalne właściwości. Poznaj je aby nie wpaść …

Czytaj →
DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH, ROZWOJOWNIA
4 MIN READ

Jak rozprawić się z zalegającymi mailami w pracy, biznesie i blogowaniu?

Posted by Magda Ostrowska

Korzystasz z poczty e-mail? Masz pełną kontrolę nad jej zawartością? Pozazdraszczam. Zaległe maile, na które nie odpisałaś, bo jeszcze nie znalazłaś na …

Czytaj →
DLA BLOGEREK, DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH, NA ETACIE
6 MIN READ

BEZECEŃSKI NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ I URUCHOM LAWINĘ BEZECEŃSKICH MAILI

Linki afiliacyjne

Niektóre linki na blogu, mogą być linkami afiliacyjnymi. Nie lubię ściemniać dlatego dotyczy to tylko produktów, które znam i gorąco polecam. Ich kliknięcie nie powoduje zakupu, a jedynie przenosi na stronę, gdzie możesz go dokonać – po cenie niższej lub regularnej, nigdy wyższej. Ku ogólnej szczęśliwości.

Prawa autorskie

Wszystkie teksty są mojego autorstwa – jeżeli zatem chcesz skorzystać, zapytaj. Jest szansa, że się nie zgodzę, ale pytać zawsze warto. Natomiast z grafik prezentowych możesz swobodnie korzystać na swój użytek czyt. nie są na sprzedaż. with L O V Ę


Mój blog korzysta z plików cookies. Sprawdź zasady korzystania i moją Politykę Prywatności.

 

©2016-2020 Dopracowani. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wdrożenie: Monkey Business | mnkb

Delegowanie zadań - czy zawsze warto? | Pracowity blog
Facebook
Online Reputation Management
X
Zamień swoje pomysły w realny plan działania i zrealizuj je – skutecznie! Teraz kupując mojego eBooka o zarządzaniu projektami, Audiobook otrzymasz w prezencie
ODBIERZ AUDIOBOOK W PREZENCIE
Kocham ciastka, pączki i inne słodkości więc i blog Dopracowani jest ich pełen. Inaczej mówiąc wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę. Więcej