Jak awansować? To proste. Wyróżnij się spośród swoich współpracowników.
Kiedy kandydat przejdzie pozytywnie proces rekrutacyjny i dostanie propozycję pracy, najczęściej odczuwa satysfakcję. I wcale mnie to nie dziwi. Ale. Wiele osób wdrażając się do nowej pracy można powiedzieć, że już na starcie spoczywa na laurach. A tymczasem. Wystarczy spojrzeć na nową pracę, jak na początek, nie koniec. Jak na początek drogi do awansu. Aby to było jednak możliwe należy się – tadam – wyróżnić. Wyróżnić spośród swoich współpracowników.
to nie będzie droga na skróty
jak awansować?
I Zgłaszaj się do udziału w projektach
II Wychodź z inicjatywą
Zaproponuj własny projekt, wdrożenie procedury optymalizującej jakiś proces. W korporacjach często organizowane są nawet konkursy na innowacyjne projekty. Jeżeli są również w twojej firmie, weź udział – pokaż że masz szersze spojrzenie, a innowacja to dla ciebie coś więcej niż modne słowo. Dobry menadżer powinien wiedzieć, gdzie w strukturach i procesach znajdują się obszary do zmiany i rozwoju – pokaż, że ty również je dostrzegasz, a zamiast ograniczyć się do wskazania problemu – zaproponuj również rozwiązanie. Właśnie tacy ludzie mają szansę na awans i karierę w korporacji.
III Postaw na rozwój
…i zamiast podwyżki poproś np. o (do)finansowanie na studia podyplomowe, kursy czy warsztaty podnoszące twoje kompetencje. Wiele osób w obliczu wyboru stawia na pieniądze i ja to rozumiem, bo wiem, że gdy jest problem z zaspokojeniem podstawowych potrzeb, nie w głowie nikomu rozwój. Ale. Jeżeli ew. podwyżka miałaby wpłynąć jedynie na inflację stylu życia rozważ rezygnację z niej na rzecz finansowania nauki.
Bo to nie pieniądze, a właśnie kompetencje są kluczowe do tego by w pracy, sięgać po więcej. Musisz też wiedzieć, że choćby dane kompetencje nie były bezpośrednio związane z twoim obecnym stanowiskiem, masz szansę na dofinansowanie. Po prostu przedstaw kiedy, w jakich okolicznościach i w jakiej perspektywie czasowej będziesz mogła je wykorzystać. A jeśli nawet się nie uda (bo np. nie było to uwzględnione w budżecie) twój przełożony będzie pamiętał. Oni zawsze pamiętają i przypominają sobie przed konkursem na kierownika zespołu czy menadżera działu.
IV Nie bój się zmian
To właśnie reakcja na zmiany wyróżnia otwarte umysły, które charakteryzują nowoczesnych menadżerów od szeregowych pracowników. To nawet oczywiste w końcu w świecie, w którym wszystko zmienia się dynamicznie, przykłady gigantów jak np. Google, Facebook czy Apple pokazują, że zmiana to krok w stronę rozwoju organizacji więc i mniejsze firmy podchwytują ten trend. Choć fakt, w nieco wolniejszym tempie. Szybka adaptacja do zmian staje się więc bardzo pożądaną kompetencją kandydatów do awansu.
V Bierz odpowiedzialność za swoją pracę
Tylko w ten sposób masz szansę pokazać, że w przyszłości weźmiesz również odpowiedzialność za swój zespół i swoje decyzje – to bardzo ważna, a nawet jedna z podstawowych cech dobrych menadżerów. W korporacji jest wręcz „normą”, że ludzie przypisują sobie sukcesy, ale obarczają innych odpowiedzialnością za porażki. To bardzo słaba postawa dlatego, nie zgadzaj się na taką „normę”. Tylko wówczas masz szansę, że zespół za tobą pójdzie, będzie cię szanował, ufał i liczył się z twoim zdaniem. A bez zespołu, nie ma menadżera.
trzymam kciuk
4 Komentarze
POROZMAWIAJMY
Żeby być docenionym trzeba się rozwijać i wykazać 😉
To bardzo ważne, by nie zniknąć w tłumie . po raz kolejny jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy i umiejętności jej przekazywania 🙂
Dziękuję Magda, ta wiedza ma praktyczny wymiar, bo dzielę się po prostu swoim doświadczeniem, po obu stronach barykady 🙂
Celne sposoby na awans. Bardzo inspirujące.