magda ostrowska

Cześć! Mam na imię Magda. Jestem zwykłą, chociaż multipotencjalną dziewczyną, a moją supermocą jest „ponadludzki głód wiedzy”. Odkrywam, sprawdzam, testuję, nieustannie się uczę i kręci mnie ogrom randomowych tematów. Ta mnogość zainteresowań spowodowała, że w życiu robiłam już bardzo wiele, a wszystko to w pogoni za satysfakcją z pracy i zawodowym spełnieniem.

Obecnie jestem szefową Klubu PSC, prowadzę też butikową agencje kreatywną, w której robimy fajne strony, blogi, sklepy i platformy kursowe dla twórców internetowych.

Chociaż Przedsiębiorczość to moje drugie imię, na pierwsze mam Magda. Bądźmy w kontakcie.

NAPISZ DO MNIE!

magda@dopracowani.pl

Follow
  • HOME
  • ZACZNIJ TUTAJ
  • BLOG
  • PODCAST
  • #LubięWiedzieć
  • BLOGOMETAMORFOZA 4.0
  • PREZENTY
  • BIZNES UP!
  • NARZĘDZIA
  • FAJNE BLOGI
  • KURS ONLINE
  • E-BOOK
  • WSPÓŁPRACA
  • PRACOWITY SKLEP
Follow
  • HOME
  • O MNIE
  • BLOG
  • PODCAST
  • #LubięWiedzieć
  • PREZENTY
  • WSPÓŁPRACA
  • MNKB.PL
  • SKLEP

Jak unikać błędów? Poznaj jeden, skuteczny sposób | Biznes Up!

-
DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH
-
14 komentarzy
6 MIN READ

Skłamałabym twierdząc, że nigdy nie popełniam błędów. Popełniam ich nawet całkiem sporo. Jest jednak jedna rzecz, która wyróżnia mnie na tle wielu przedsiębiorców i powoduje, że jeszcze nie poszłam z torbą – zamiłowanie do dochodzenia źródłowej przyczyny błędu.


Mały offtop. Okazuje się, że moja twarz całkiem nieźle konwertuje i po wpisie na Facebooku, w którym zachęcam do udziału w projekcie Biznes Up!, dołączyło do projektu mnóstwo nowych osób. Niestety. Wiele z nich po godz. 18, kiedy to wysyłam wiadomość w ramach projektu. W związku z licznymi mailami w tej sprawie, wczorajszą wiadomość czyli z dn. 2.01.2019 przeczytasz poniżej. Zatem. Zapisałaś się do projektu? Super! Za tydzień dostaniesz wiadomość z podsumowaniem moich przychodów za IVQ 2018. Nie zapisałaś się? Przeczytaj poniższy, przykładowy tekst w ramach projektu, a jeśli ci się spodoba – dołącz do nas i wypatruj mnie w swojej skrzynce już w następną środę, o!

Są dwa typy ludzi. Tacy, którzy w sobie upatrują przyczyny błędów i tacy, którzy tej odpowiedzialności unikają jak mogą, zrzucając ją na innych lub obwiniając sprzęt, technologię, brak szczęścia, przypadek. Chociaż sama należę do pierwszej grupy, mam świadomość, że bardzo często to wcale nie ludzie, stanowią źródłową przyczynę błędu, a przynajmniej nie ci, którzy brali udział w projekcie na końcowym jego etapie. Po prostu bardzo często, właśnie na nich, kończymy dochodzenie do faktycznego źródła problemu.

Prawda jest natomiast taka, że tylko analiza przyczyn źródłowych, pomaga znaleźć tę jedną jedyną przyczynę, której następstwem były kolejne. Naszym zadaniem, jako przedsiębiorców, jest właśnie odkrycie tego źródła problemu.

A jak to zrobić? To proste, choć jednak trudne więc śpieszę z pomocą.

jak unikać błędów

jak unikać błędów?

jak unikać błędów

Istotą analizy przyczyny źródłowej, jest dojście do podstawowej, a nie przybliżonej, szacunkowej, orientacyjnej, prawdopodobnej przyczyny błędu. W tym celu, w swojej firmie wykorzystuję procedurę 5x Dlaczego / 5x Why opracowaną przez Sakichi Toyoda dla Toyota Motor Company.

Polega na tym, że po ustaleniu bezpośredniej przyczyny błędu, nie zaprzestaję analizy sytuacji, tylko dalej dopytuję o powody czyt. szukam „dlaczego”. Oczywiście 5 to umowna cyfra, a chodzi konkretnie o dojście do samego źródła błędu.

Przykład: Opóźnienie realizacji zlecenia na stworzenie strony www
1. Dlaczego doszło do opóźnienia? Bo Janek nie wykonał testów przedwdrożeniowych i wystąpiły błędy na etapie wdrożenia projektu.
Prawda jest taka, że po ustaleniu „osoby odpowiedzialnej” – w tej sytuacji Janka – większość osób obwini go jako osobę, która nie wykonała testów, efektem czego było opóźnienie, a w konsekwencji np. konieczność zapłaty kary umownej. Ale. Zgodnie z zasadą 5x Dlaczego – na pracowniku nie poprzestaniemy, a będziemy dopytywać dalej:

2. Dlaczego Janek nie wykonał testów przedwdrożeniowych? Bo jako nowy pracownik nie wiedział, że należy je wykonać.

3. Dlaczego nie wiedział? Bo procedura wdrożeniowa nie zawierała takiej informacji.

4. Dlaczego procedura nie zawierała takiej informacji? Bo twórca procedury – Bartek – uznał to za oczywiste i nie uwzględnił w instrukcji.

5. Dlaczego Bartek uznał to za oczywiste? Bo wcześniej sam wdrażał projekty i testy były dla niego naturalnym etapem procesu.

Jak możemy uniknąć błędu w przyszłości? Weryfikując procedury przez różne osoby, zaangażowane w proces na różnych etapach.

zarządzanie projektami
jak unikać błędów

ważne

jak unikać błędów

Zwróć uwagę, że gdybym zatrzymała się na punkcie 1. znalazłabym „osobę odpowiedzialną”, poinstruowała ją o konieczności wykonywania testów w przyszłości i Janek zapewne więcej by tego błędu nie popełnił. Ale.

Jest duża szansa, że popełniłby go każdy kolejny, nowy pracownik, bo źródło problemu nie tkwi w Janku, czy innym pracowniku wdrażającym projekt, a w samej procedurze. Konkretnie w procesie jej tworzenia, co może skutkować problemami również w innych obszarach działalności firmy, gdzie obowiązują inne procedury, ale tworzone w ten sam, błędny sposób.

Mam nadzieję, że jasno to opisałam, a jeśli coś jest niezrozumiałe – daj znać, chętnie rozwieję twoje wątpliwości.

jak unikać błędów

na zakończenie

jak unikać błędów

Na zakończenie mam jednak ważną uwagę. Docelowego klienta nie interesuje źródłowa przyczyna błędu, a po prostu jej konsekwencje jak np. awaria platformy kursowej, pękniecie podeszwy w bucie czy opóźnienie realizacji zlecenia. Dlatego.

Jako właścicielka firmy, zawsze biorę odpowiedzialność za błędy, niezależnie od ich przyczyny źródłowej. Ale. Świadomość faktycznego źródła problemu, pomaga mi uniknąć podobnego błędu, awarii czy opóźnień w przyszłości. Inaczej mówiąc. W oczach innych jako twarz, głowa i właścicielka firmy – osobiście odpowiadam za popełniony błąd i wcale z tym nie dyskutuję, ale dla swojego dobra, dochodzę jednak do faktycznego źródła błędu.

Bo w tym cały jest ambaras aby unikać błędów, a nie odpowiedzialności.

with L O V Ę
magda

pułapka zamrożonej konsekwencji
Lubisz oglądać kulisy pracy innych ludzi i poznawać wysokość ich przychodów, wyrażoną w złotówkach? Ja też! Dlatego. W ramach projektu Biznes Up! zdradzam swoje przychody (około)blogowe, pokazuję kulisy mojej działalności, a wszystko to okraszone ciekawostkami pomocnymi w rozwoju biznesu. Zapraszam, bo projekt zbiera same pozytywne opinie więc myślę, że sądzę, że warto!
634

FacebookTwitterBEZECEŃSKIE MAILE

Tagi
5xWhy
BIZNES
FIRMA
KLIENCI
PRACA
PROCEDURY
PROCESY
ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI
ZESPÓŁ
← WCZEŚNIEJSZE
5 powodów przez które mało zarabiasz i wiele sposobów by to zmienić
PÓŹNIEJSZE →
Jestem utalentowana, a ty?

Magda Ostrowska

Mam na imię Magda, jestem zwykłą, chociaż multipotencjalną dziewczyną. Nie lubię się ograniczać, dlatego tego nie robię, a zamiast jednego zawodu – mam, co najmniej pięć. Jestem graficzką, blogerką, menadżerką projektów, HRabiną i trenerką biznesu, dałam więc sobie prawo do mądrowania i pokazuję, że naprawdę można, czerpać przyjemność z wykonywanej pracy. Hmm. Hmm. Mhm.

14 Komentarze

on Jak unikać błędów? Poznaj jeden, skuteczny sposób | Biznes Up!.
  1. Mateusz
    3 stycznia 2019 @ 13:55
    -
    Odpowiedz

    Bardzo ciekawa metoda. Nigdy o niej nie słyszałem i widzę, że jest właściwa, by głębiej poznać przyczyny porażek i błędów nie tylko w firmie, a nie sprawdzić pobieżnie.

    Pozdrawiam

    • Magda Ostrowska
      3 stycznia 2019 @ 19:54
      -
      Odpowiedz

      Otóż, otóż 🙂

  2. Joanna Bogielczyk
    3 stycznia 2019 @ 21:37
    -
    Odpowiedz

    Lubię metodę 5x dlaczego. Wykorzystuję ją w analizie swoich działań, w planowaniu i w pracy z klientami. Pozwala dostrzec szerszą perspektywę wielu sytuacji.

  3. Ola, Bassement
    3 stycznia 2019 @ 22:34
    -
    Odpowiedz

    Nigdy wcześniej nie słyszałam o takich cudach ! Również należę do pierwszego typu ludzi, cieszę się, że trafiłam na ten artykuł, naprawdę mnie oświeciłaś!

    • Magda Ostrowska
      4 stycznia 2019 @ 12:58
      -
      Odpowiedz

      Ja również się cieszę i zapraszam do udziału w projekcie Biznes Up! – co tydzień wysyłam nowe ciekawostki dla przedsiębiorczych.

      >> https://dopracowani.pl/biznes-up/

  4. Bookendorfina Izabela Pycio
    4 stycznia 2019 @ 09:34
    -
    Odpowiedz

    Błędy są wliczone w działalność, jakkolwiek to zabrzmi, to właśnie dzięki nim, ich analizie, wdrożeniu odpowiednich procedur, jesteśmy w stanie nie powtarzać złych wzorców, być wyczulonym na nie.

  5. sandicious
    4 stycznia 2019 @ 11:53
    -
    Odpowiedz

    Niestety nie ma ludzi nieomylnych i błędy chyba zawsze się pojawią. Z naszej winy, kogoś. Oczywiście klientów to nie interesuje. I zgadzam się – unikać należy błędów, a nie odpowiedzialności 🙂

    • Magda Ostrowska
      4 stycznia 2019 @ 13:01
      -
      Odpowiedz

      Moim zdaniem nawet NA SZCZĘŚCIE nie ma ludzi nieomylnych. NIESTETY nie każdy wie, co fajnego z takim błędem można zrobić, z korzyścią dla swojego biznesu.

  6. Andrzej
    4 stycznia 2019 @ 13:24
    -
    Odpowiedz

    Świetna metoda, wielkie dzięki za konkretny przykład z opóźnieniem projektu. Jak go przeanalizowałem to mi się oczy otwierały z każdym punktem :). Dzięki!

    • Magda Ostrowska
      31 stycznia 2019 @ 13:36
      -
      Odpowiedz

      Cieszę się, że pomogłam 🙂

  7. klaudia
    5 stycznia 2019 @ 10:48
    -
    Odpowiedz

    z tego często korzystam w pracy zawodowej, ale już bardziej intuicyjnie 😉

  8. Baśka
    6 stycznia 2019 @ 21:24
    -
    Odpowiedz

    To chyba dowód, że wiele polskich firm jest wciąż na etapie piaskownicy – szuka się winnego, najlepiej tego z pierwszego przeglądu ludności, i… wystarczy. Na niektórych zebraniach uderza mnie takie dochodzenie „ale kto zawinił!”, gdy sytuacja sama krzyczy „ej, zróbcie coś ze mną, bo się sypię!”. Z metodą 5xWhy chyba już się kiedyś spotkałam w jakiejś książce, natomiast rzadko się z nią spotykam w życiu zawodowym. Pociesza mnie tylko, że chyba jest mi dość bliska, przynajmniej o tyle, że gdy pojawia się kryzys, zaczynam dziko szukać rozwiązania go, a nie winnych. Być może jednak powinnam też więcej uwagi zwracać na profilaktykę – jak w przyszłości zapobiec podobnym.

  9. Gostillo-kubki
    31 stycznia 2019 @ 08:14
    -
    Odpowiedz

    Dziękuję za dobre porady. Swoją drogą błędów nie da się tak do końca uniknąć, ale można zminimalizować ich ilość.

    • Magda Ostrowska
      31 stycznia 2019 @ 13:37
      -
      Odpowiedz

      Otóż dokładnie.

POROZMAWIAJMY

Bardzo najbardziej chcę poznać Twoje zdanie w temacie. Zostaw komentarz.

Click here to cancel reply

Poczekaj...
Opublikuj

Polecam także

Tego nie możesz pominąć

„Czarna wizja” czyli moja ulubiona strategia projektowa

Posted by Magda Ostrowska

Czarna wizja to strategia, która powinna ci towarzyszyć przed każdym nowym projektem. Chodź. Nauczę cię jak snuć wizję taką najczarniejszą z …

Czytaj →
DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH
6 MIN READ

Pasja? Praca? A może praca z pasją?

Posted by Magda Ostrowska

pasja  To jak to jest? Zamieniłaś już swoją pasję w pracę? Zarabiasz na niej? Szyjesz najpiękniejsze ubrania, w które wkładasz całe …

Czytaj →
DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH, NA ETACIE
6 MIN READ

Sztuka odpuszczania to prawdziwa sztuka cz. 2 | Biznes Up!

Posted by Magda Ostrowska

Czas na drugą część wskazówek dotyczących pułapki zamrożonej konsekwencji. I tak. Dzisiaj podpowiem, jak odpuścić bez strachu, że być może coś nas …

Czytaj →
DLA BLOGEREK, DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH, ROZWOJOWNIA
5 MIN READ

BEZECEŃSKI NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ I URUCHOM LAWINĘ BEZECEŃSKICH MAILI

Linki afiliacyjne

Niektóre linki na blogu, mogą być linkami afiliacyjnymi. Nie lubię ściemniać dlatego dotyczy to tylko produktów, które znam i gorąco polecam. Ich kliknięcie nie powoduje zakupu, a jedynie przenosi na stronę, gdzie możesz go dokonać – po cenie niższej lub regularnej, nigdy wyższej. Ku ogólnej szczęśliwości.

Prawa autorskie

Wszystkie teksty są mojego autorstwa – jeżeli zatem chcesz skorzystać, zapytaj. Jest szansa, że się nie zgodzę, ale pytać zawsze warto. Natomiast z grafik prezentowych możesz swobodnie korzystać na swój użytek czyt. nie są na sprzedaż. with L O V Ę


Mój blog korzysta z plików cookies. Sprawdź zasady korzystania i moją Politykę Prywatności.

 

©2016-2020 Dopracowani. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wdrożenie: Monkey Business | mnkb

Jak unikać błędów? Poznaj jeden, skuteczny sposób | Biznes Up!
Facebook
Online Reputation Management
X
Zamień swoje pomysły w realny plan działania i zrealizuj je – skutecznie! Teraz kupując mojego eBooka o zarządzaniu projektami, Audiobook otrzymasz w prezencie
ODBIERZ AUDIOBOOK W PREZENCIE
Kocham ciastka, pączki i inne słodkości więc i blog Dopracowani jest ich pełen. Inaczej mówiąc wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę. Więcej